Özellikle iç trim aksamında olan durum. Tamamen şu felsefeye dayanır: " Bir defa söktün taktın iyi. İkinci sefer elinde kalır"
Özellikle sıkça kullanılan "tırnak", "klips", "geçme" gibi yapılar ikinci sefer sökülüp takılmaya hiç uygun değil. Birde yılların verdiği eskitme ile o parçalar iyice gevriyor ve hemen kırılıyor. Bir göğüs parçasının küçük bir tırnağı kırılırsa da , koskoca ve sapasağlam bir parça çöp oluyor.
Neden vida gibi mekanizmalarla bu iş yapılmıyor anlam veremiyorum. Görüntüyü bir şekilde hallederler gizlerler. Araya güzel bir tamamlayıcı madde konulursa boşluk veya ses de olmaz.
Galiba bu şekilde firmaların işine geldiğini zannettiğim durumdur. Koskoca bir parçanın tırnağı veya klipsi kırılsın ve çöp olsun. Git ve yenisini satın al.

Ek olarak konsolda patlayan lambaların değiştirilmemesinin sebebi de olan durum. 1 lamba değiştirmek için 2-3 tırnak kırılır en az.
Otomobil üreticileri için garanti süresince sağlam durması kafi geldiğini düşündüğüm hede. Garantisi bitince size yeni garantili araç satmayı teklif edeceklerdir. Böylelikle piyasayı hiçbir zaman doyuma ulaştırmazlar.
Arabaların üretim maliyetlerini düşürmek için yapılır. Zaman zaman sökülen parçanın geri monte edilememesiyle sonuçlanır.
Planlı eskitme
Modüler olmayan parçalar ya da modüler olmaması gereken ürünlerin modüller(g29 vitesinin sonradan satılması, iphone'da 3.5mm jak girişi olmayıp 3.5mm jak adaptörü satması gibi örnekler verilebilir) halinde satılması, kapitalist sistemde en çok kullanılan yöntemlerdendir. Bu yöntemler sayesinde bir ürün tamir edilemiyor ya da tamiri zorlaşıyor, durum böyle olunca yeniye olan talep artıyor.
bunlar da ilginizi çekebilir