Otomobil mühendisliğine göre , bir arabanın ömrünü belirleyen faktörler yaptığı kazalar ve gövdenin paslanmasıdır. Bir arabanın maksimum servis süresince kullanılması için yapılması gereklenler bir çok otomobil mühendisi tarafından 9 madde de sıralanmıştır. Bunlar

1. Regular oil changes. Yağ değişimi
2. Monitor the key fluids . Akışkanların kontrolü (soğutma suyu, fren ve dreksiyon hidroliği vs)
3. Maintain the transmission . Şanzıman bakımı
4. Change the spark plugs as needed. Buji bakımı
5. Replace the timing belt as recommended (if applicable). Firmanın belirttiği şekilde trigger kayışı bakımları
6. Replace air filter as required. Filtre değişimleri
7. Know and use your maintenance manual. Bakım klavuzunu bilmek.
8. No sudden starts and stops. Motoru ani kalkış ve ani duruştan sakınmak
9. Plentiful low cost replacement parts being available. Bol miktarda düşük butceli yedek parça. (Araba eskidikçe oluşan çıkma parçalar kastedilmiş.)
Mühendislikte ömür çevrimdir. Gelen kuvvete karşılık o parçanın kaç iş saati çalışabildiğini gösterir. Atıyorum x Kuvvete 100 bin iş saati ise 10x kuvvete 6 bin iş saati kısaca S-N eğimi diyebiliriz. Bunları parçalar için bulmak mümkün farklı hesaplama yöntemleri ve farklı teoriler vardır.

Ancak Otomobil yekpare olan bir şey değil sadece otomatik vites kutusunda bile binlerce parça vardır. Hepsinin optimum süresi var ama yaşanılan yerin iklimi, sıcaklığı, güneşi aldığı yer , tozu , nemi, kişinin sürüşü, arabaya ilgi göstermesi bunların yanında kronik olabilecek sorunlar hepsi etkiler.

Yine de otomobil ömrünü kabul edersek 2-3 sene garanti verirler sana boya için 7-10 sene verirler .
Galerici dilinde yağını suyunu koy evladina birak seklindedir.
aynı zamanda ekonomik ömür olarak da geçen, bir motorlu taşıtın düzenli bakım ve ortalama sürüş koşulları altında, yapılacak en optimum harcama ile kullanılabileceği süredir.

üreticiler araştırma-geliştirme aşamasında taşıtlar üzerinde yaptığı yorulma testlerini 10 yıllık ekonomik kullanım ömrüne sahip olacak şekilde düzenler. bununla birlikte 3-4 yıl motor ve aktarma organları için garanti ve 12 yıl kadar gövde paslanmazlık garantisi verirler.

bu ekonomik ömür otobüsler için standart olarak 12 yıldır.
Bence otomobillerle kurduğunuz bağa göre değişen ömürdür.
Benim için benim ömrüm kadar olan süredir.
bunlar da ilginizi çekebilir