birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermesine karşın baz alınan 4 yıl / 40.000 km / 4 mm diş derinliğidir. bana göre yol tutuşu açısından asıl önemli olan diş derinliği.

kullanım şekliniz, sıcaklık farkı, tekerleklere binen yük, yol koşulları vb. etkenler lastiğin hızlı aşınmasına sebep olabilir.

yıl olarak taktığınız değil, üretim tarihini başlangıç olarak alın. zira lastik rafta beklerken de deforme olmaya başlar. kullanılmamasına karşın yanaklarda çatlamalar oluşabilir. 4 yıldan sonra lastikler giderek sertleşir, konforu aşağı çekerken yol tutuşunu bozar.

kullanım aşamasına baktığımızda yol koşulları en büyük etmen. cillop gibi asfaltta kullanmak var, taşlı patika yollarda kullanmak var. ikisini bir tutamayız. 4 mm diş derinliğinin altına düştüğünüzde mutlak değiştirmeniz lazım. ekonomi yapacağım diye canınıza bir şey gelmesin.
lastiklerin ince yanak olmasından mütevellit standartların farklılık gösterebileceği yaşam süresi.
Diş derinliği için yasal sınır 0.3 mm'dir ama güvenlik açısından 0.5 mm altına inmemesi tavsiye edilir.
Raf ömrüne gelince nasıl stoklandığı önemli aslında. lastik nasıl muhafaza edilmeli başlığında da anlatıldığı üzere dikkat edilmesi gerekenler yapılmaz ise çok hızlı çöp olurlar.
Çok soğuk veya çok sıcakta beklerse kısalan ömürdür.
Dikkat etmekte fayda var.
kışlık ve yazlık olarak kullanıldığında daha uzun olan süredir, alırken bizim milletimize pahalı gelir kışlık ancak uzun vadede birbirini amorti eder ve yere daha sağlam bastırır.
Marka model e göre oldukça değişkendir,diş derinliği baz alınmamalıdır. Hamur sertleştiyse artık iş yapmazdır.
otomobil veya motosikletlere göre çeşitlilik gösteren süre. tüvtürk'e göre otomobillerde diş derinliği 1.6 mm'nin altına inen lastiklerin ömrü tamamlanmış demektir, motosikletlerde ise 1 mm alt sınır olarak belirlenmiş.
ülkemizdeki rezalet belediyeciliği sayesinde hiç de söylendiği kadar uzun ömürlü olmamaktadır.
rögar kapağını yol seviyesine sıfırlayamayan işçilik sayesinde 2 yılda paçavraya dönüyor lastikler.
Ülkemizde çakıl, çukur, toz toprak bol olduğu için kısa olan ömürdür. Bir arkadaşım Yunanistan'a giderken lastiğinin ömrünün uzadığını söylemişti, ne alaka dedim, 'aga yollar o kadar güzel ki lastik kendine geldi' gibi bir cevap almıştım.
titreşim, gürültü ve aracın sağ sola çekmesi gibi durumlarla bittiğinin anlaşılabildiği ömür.
Hiç kullanmasanız bile 5 yıllık raf ömrü bitmiş lastikler ömrünü tamamlamış demektir. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir konu, zira lastik alırken eski lastikleri takabiliyorlar. Aracınıza takılan lastikleri tarihlerini mutlaka kontrol edin.

Kullanım tarzına göre çok değişkenlik gösterir. Mesela çok performanslı kullanım, yüksek hızda virajlara giriş, pist günleri ya da gaza fazla basıp patinaja dişerek araç kullanmak gibi şeyler lastiği fazlasıyla yorar, erken ömrünü doldrumasına neden olur.

Lastik ömrü için çok önemli ama birçok kişinin dikkat etmediği şey de lastik basınçlarıdır. Lastiğin doğru basınçta kullanılması ömrünü uzatması açısından çok önemlidir. Bunun için haftalık ya da aylık kontroller yeterli olacaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir