Önceki entrylerde bahsedilen net ve blog çağı ülkemizde yer alan hiçbir markaya uğramamıştır. Dergilerdeki marka baskısı bir daha araç alamamaktan ziyade, dergi editörlerinin ve yayın yönetmenlerinin markaların kurumsal iletişim departmanları ve PRcıları ile can ciğer arkadaş olmalarından kaynaklıdır. Bizde "otomobilin kalitesi, sürüşü" tarzı yayınlardan ziyade "yeni çıkmış otomobilin tanıtımı ve reklamı" yapılmaktadır.

Ülkemizdeki çoğu otomobil dergicisi arabanın a'sından anlamaz. Ha anlayanları vardır birazdan ismen örnek vereceğim. Genel olarak otomobil kirası vermek istemeyen gazetecilerin istedikleri araçları alarak cirit atmalarını sağlayan kemikleşmiş kadrolarından oluşur. Bakın Yaman Yılmaz tam bir otomobil aşığı ve dibine kadar iyi bir sürücüdür. Her yazısını virgülüne kadar okurum.

Bunun dışında çok dikkatimi çeken otomobil dergicisi yoktur. En çok türkçe içeriğe sahip olan genelde Auto motor sport'tur. Yani esas dergiden çeviriler yerine oldukça Made in turkey içeriğe sahiptir. Genelde her test aracı ilk olarak onlara gelir zaten. Tabii ki alman dergisi olmasından dolayı bir vag ayrımcılığı az da olsa mecvuttur. 2015 golf özel sayısı ile yılın dergi uygulaması ödülüne layık görülmüştür, hak etmişlerdir.

Farklı olarak car dergisinin orijinal metinlerinden çeviri olan testleri oldukça güzel bir dile ve başarıya sahiptir. Hafif ironi ve sivri dilli yazılar bulabilirsiniz. İncelemeniz gereken 25 ingiliz otomobili konulu sayısı baya başarılıdır.

Şimdilik yorumlamam bu kadar.
tümünü gör
ilgili galeri