Genelde markaların baskısı altında olan, istedikleri gibi özgürce fikirlerini yazamayan dergilerdir.
Arabayı kötülerseniz bir daha o markadan araba alamayabilirsiniz.
Kötü bir şey yazarsanız tekrar araba alabilmek için aradığınızda ya telefonunuzu açmazlar, ya da sonzuluğa yakın bir tarih verirler aracı alabilmek için.
Dergiler yerine blog'ları okumak daha mantıklıdır.
dergilerl markaların baskıları altında olduklarından objektif bilgiler veremiyorlar.
blogger'dan yazarları bulup takip etmek daha mantıklı.
çağımız internet çağı olduğundandır ki basılı medya artık zor süreçtedir.
dergi yerine net tercih edilmelidir. ayrıca videolar da dergilerden izlenemiyor :)
Önceki entrylerde bahsedilen net ve blog çağı ülkemizde yer alan hiçbir markaya uğramamıştır. Dergilerdeki marka baskısı bir daha araç alamamaktan ziyade, dergi editörlerinin ve yayın yönetmenlerinin markaların kurumsal iletişim departmanları ve PRcıları ile can ciğer arkadaş olmalarından kaynaklıdır. Bizde "otomobilin kalitesi, sürüşü" tarzı yayınlardan ziyade "yeni çıkmış otomobilin tanıtımı ve reklamı" yapılmaktadır.

Ülkemizdeki çoğu otomobil dergicisi arabanın a'sından anlamaz. Ha anlayanları vardır birazdan ismen örnek vereceğim. Genel olarak otomobil kirası vermek istemeyen gazetecilerin istedikleri araçları alarak cirit atmalarını sağlayan kemikleşmiş kadrolarından oluşur. Bakın Yaman Yılmaz tam bir otomobil aşığı ve dibine kadar iyi bir sürücüdür. Her yazısını virgülüne kadar okurum.

Bunun dışında çok dikkatimi çeken otomobil dergicisi yoktur. En çok türkçe içeriğe sahip olan genelde Auto motor sport'tur. Yani esas dergiden çeviriler yerine oldukça Made in turkey içeriğe sahiptir. Genelde her test aracı ilk olarak onlara gelir zaten. Tabii ki alman dergisi olmasından dolayı bir vag ayrımcılığı az da olsa mecvuttur. 2015 golf özel sayısı ile yılın dergi uygulaması ödülüne layık görülmüştür, hak etmişlerdir.

Farklı olarak car dergisinin orijinal metinlerinden çeviri olan testleri oldukça güzel bir dile ve başarıya sahiptir. Hafif ironi ve sivri dilli yazılar bulabilirsiniz. İncelemeniz gereken 25 ingiliz otomobili konulu sayısı baya başarılıdır.

Şimdilik yorumlamam bu kadar.
kan kaybetmeye mahkum basılı medya aracıdır.

yeni medyanın çevikliği, dinamikliği ve erişilebilirliği altında ezilmiştir.
her şeyi geçtim, açıp bir iki video izleyerek arabanın içini dışını detaylı bir şekilde gören, bizzat canlı performansına şahitlik eden kişi, niye gidip dergi alsın ki. reklam kokan yazılar, klişelikten ölecek kalıplar, kuşe kağıda basılmış kötü fotolar vs vs. maalesef türkiye'de ki versiyonu kokuşmuşluk kelimesinin hakkını veriyor, otomobilin değil.
kısacası bloglar ve videobloglar bu işiçok daha iyi yaparken yavaş yavaş son bulacak mecradır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri