pek bilinmeyen, bilinince 'ıyy buymuy muş' gibi enteresan tepkiler verdirten anlamlardır. hemen detaya girelim.

bmw - Bayerische Motoren Werke şirketi 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından kuruldu. İlk zamanlarda uçak motoru üreten şirket 1928 yılında satın aldığı Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketinden sonra otomobil üretimine girdi. İlk uçak üreten bir firma olduğu için ambleminde bulunan mavi renk gökyüzünü, beyaz renk ise uçak pervanesini temsil ediyor.

ford - 1903 yılında Henry Ford tarafından Amerika'da kurulan Ford Motor Company'in ilk logosu günümüzdeki hali ile çok alakasız gibi dursa da Ford'un yazı stili markanın nostaljik geçmişinin simgesini temsil ettiği için değişmiyor.

volkswagen - 1937 yılında halk tipi otomobil üretimi için Alman İşçi Partisi tarafından kurdurulan Volkswagen, 'halkın arabası' demek. Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulunan amblem ise 1948 yılında Almanya'nın Wolfsburg şehrini simgeliyor.

porsche - 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiliğini öne çıkartan simgelere yer veren Posche'un amblemindeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasını, geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasını simgeliyor.

alfa romeo - Açılımı, Anonima Lombardo Fabbrica Automobili olan Alfa Romeo'nun amblemi şehrin iki sembolünü kullanma kararı aldı. ilki, şehrin logosunda yer alan kızıl bir haçlı. İkincisi, Visconti Ailesi'nin flamasından alınan bir yılanı simgeliyor.

ferrari - İtalyan kontes 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye bir at hediye ediyor. Daha sonra Ferrari'nin amblemi bu hediyelik at oluyor. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

lamborghini - Marka kurucusu olan Ferrucio Lambourghini markanın amblemini kendi burcundan esinlenerek koymuştur. Ayrıca modellerin ismini de İspanya'da güreşçi boğaların isminden seçmiştir.

saab - Saab'ın logosunda bulunan kartal başı Saab'ın köklerinin de bulunduğu Güney İsveç'teki Skane kentinin eski flamasını simgeliyor.

subaru - Subaru amblemindeki takım yıldızı, Yunan mitolojisinde Pleone'nin kızları ve Atlas'ı temsil ediyor.

toyota - Japon markası olan Toyota'nın ambleminde T harfinin oval olabileceğini simgeliyor. Ayrıca amblemdeki küçük elipsler, müşterinin ve otomobilin kalbini simgeliyor.

volvo - İsveç markası olan Volvo'nun anlamı kendi dillerinde 'ben yuvarlanıyorum' anlamına geliyor. Markanın amblemi ise Mitolojide bu oklu daire, demir silahlarıyla savaş meydanlarında terör estiren savaş tanrısı Mars'ı simgeliyor.

opel - Önce dikiş makineleri üreten firma 1898'den itibaren otomobil üretmeye başladı. Önceki yıllarda knolojik ilerlemeyi temsil eden bir zeplin figürü kullanılıyordu. Zeplinler kalkınca amblemler roket olarak değişmeye başladı. Ardından 1963 yılında günümüzdeki kullanımı şimşek olarak belirlenen amblemdeki şimşek hızı yuvarlak ise güveni simgeliyor.

peugeot - 1810 yılında testere şeritleri olan amblem, 1847 yılında hayvanlar aleminin kralı aslan olarak değiştirildi.

nissan - Markanın amblemi içine yazılmış olan Nissan ismi güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Amblem, dürüstlüğü ve samimiyeti simgeliyor.

maserati - 1926 yılında Officine Alfieri Maserati'yi kuran Maserati Ailesi'nin sanatçı çocuğu Mario Maserati tarafından çizilmiş ambleminde Neptün'ün üç çatallı mızrağından oluşan logo için, şehrin en sevilen yerlerinden biri olan Neptün Meydanı simgeleniyor.

fiat - İtalyan firma, logosunu günün modasına uygun olacak şekilde sürekli değiştiriyor. 1930'lu yıllardaki yarış başarılarını temsil eden yapraklı çelenge dönüş yapan amblem sürekli değişiklik gösterdi.

skoda - Skoda'nın amblemindeki siyah daire dünyayı, kanatlar ilerlemeyi ve ok da üretim hızını temsil ediyor.

suzuki - Sert köşelere sahip bir S harfinden oluşan logo, 300 sanat okulu öğrencisinin çalışmaları arasından seçildi.

renault - Markanın amblemi ters çevrildiğinde her şey aynı kalıyor. Amblemde bulunan eşkenar dörtgen, tepetaklak edildiğinde de ; geometrik formunu koruyor. Hem de tam 75 yıldır. Bu şekil, modernliği simgeliyor.

citroen - Cirtoen ambleminde kullanılan Fransızların çift açılı çavuş simgesi yerine daha önce başka bir Citroën ürünü olan dişli çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında araba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular.

kaynak
güzel
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri