BMW f20 2011-15 1.16i

artılar:
+ belki de en başarılı tork konvertörlü şanzıman.
+ segmentine göre başarılı yalıtım
+ yol tutuşu ve arkadan itişin getirdiği sürüş dinamikleri
+ sınıfına göre başarılı konfor
+ performans
+ rakiplerine göre uygun sayılabilecek ikinci el piyasası

eksiler:
- sınıf ayırt etmeksizin çok yüksek tarife uygulayan BMW servisi (ön silecekler 470 tl)
- Premium bir araç için yetersiz iç malzeme kalitesi
- arka yaşam alanı ve diz mesafesi
- cruise control
- stepne olmaması (kimine göre artı olarak yorumlanabilir 50:50 yük dağılımı için yapıldığı söyleniyor)
-devirli kullanımlarda ortalama 3000km'de yağ değişimi gerektirmesi. (turbo sıcaklığı sebebiyle)

problemleri; otomobilin bakım masrafları vb. ve bazı karşılaşılabilecek sorunlar:

kronik demiyorum zira kronik demek çözümü olmayan veya bulunamamış sorun anlamına geldiğinden çözüme kavuşturulmuş sık görülen sorunları olan bir araçtır efendim.

öncelikle bu kasaya sahip her benzinli 1 kullanıcısı su eksiltme sorunu ile karşılaşmıştır veya karşılaşacaktır :) en sık görülen sorunu budur. şanslı iseniz kabı serviste 1000 tl'ye değiştirir kurtulursunuz. şanslı olmayanlar turbo sorunlarıyla karşılaşabilmekte.

selenoid valf sorunu da sık görülen sıkıntılardan birisi. soğuk havalarda cold starttan sonraki ilk harekette araç tahrik verir ve turboyu kapatarak kendisini korumaya alır. sorun serviste 750 TL'lik selenoid valf'in değişimiyle çözüme kavuşuyor. Peugeot parçası alırsanız bu ücret 200tl :) parçalar birebir aynı.

servis ücretleri bir Volvo olmasa da ortalamanın oldukça üzerindedir. örneğin 60bin bakımı; standart bir bakımda değişecek parçalarla 1500 tl'ye yakın bir ücrete muadil.

Otomobile baktırma aşamasında bakılması gereken önemli parçaları:

Tabii ki öncelikle su soğutma sıvısı kabı. Üzerinde sarı ok varsa o kap değişmiştir. BMW hataları tahrik olarak ifade eder, pc ye bağlandığı zaman en ufak sorunu görebiliyorsunuz ve mutlaka bağlanılması gerekir. aracı yazın alırsınız, kışın nükseden bir sorunu göremezsiniz, tam tersi de elbet geçerli. arıza kaydı geçmişine bakılarak (silinmemişse) ciddi fikirler edinilebilir.

Tavsiye edilen motor tipi:
Aracın tek motor tipi olduğu için bir alternatifi bulunmamakta. 2015 alınacaksa makyajlısı (haziran ve sonrası çıkışlı) tercih edilebilir zira bu sorunlar makyajlı araçta giderildi.

Kişisel notlar :
Hiçbir zaman yetkili servisin dışına sıcak bakmayan şahsıma özel servis aratmış bir markadır BMW. toplamda 7 yıllık bir BMW kullanıcısı olarak sadece bakımlarını yetkili serviste yaptırma taraftarıyım. (zaten Mercedes'e geçtim artık :) )

bu araçta n13b16 kodlu bir PSA motoru (Peugeot-citroen) var. prince engine şeklinde de bir ismi var. bildiğimiz 1600cc thp motoru. BMW'nin enfes şanzımanı, ivmelenmede ve sarfiyatta tabii ki Peugeot'tan öne çıkartıyor. oldukça sakin kullanımda cayır cayır İstanbul içi sarfiyatım 8.3 idi. hiçbir zaman alışamadığım oturma pozisyonu bu BMW'de de karşıma çıktı, çok aşağıda sürüyorsunuz aracı. iniş binişlerde zorlandığımı söyleyebilirim. koltuğu yükselttiğin zamanda da kolçaklar devre dışı kaldığı için yükseltmenin pek bir esprisi olmuyor.

iç tasarımın, motorun(benzinli) ve malzemenin aynı yıllarda üretilen BMW 3 ile birebir aynı olduğunu da belirtmek isterim. elbette minör farklılıklar çıkacaktır. bu araçların f/p aracı olduğunu düşünüyorum.

bu bilgiler tamamen şahsi deneyimlerim ve araştırmalarım sonucu oluşmuştur. yanlış bir bilgi var ise özelden ulaşabilirsiniz.
tümünü gör