vitesin yük ve yol durumuna göre uygun görüldüğü anda otomatik olarak değiştirilmesini sağlayandır.

üç kısımdan meydana gelir; tork konvertörü, vites dişlileri ve hidrolik kumanda.
yiğitliğin öldüğü gündür. o zamanlar manuel vites'i kıvıramayanlar yola çıkamazdı.
haliyle trafik trafik oranı da azdı. bu ülkemize giriş yaptı, herkes trafiğe çıktı. 20km'lik mesafe 2 saatte geçilir oldu.

(bkz: bayan şoför)
İlk çıktığı zamanlarda kimse anlayamamıştı adam akıllı. İlk üretilenler gerçekten ölümsüz gibilerdi hiç bozulmazlardı. Yeni çıkanlar daha çok performans ve konfor odaklılar, ömürleri daha kısa. Yavaş yavaş sportiflik için de tercih edilen şanzıman olmaya başladılar.
Spor otomobil dışında kullanılması gerekendir. Araba 75 beygir, abi spor sürüşe uygun değil yeaa ayaklarına hastayım. Hayırdır kardeş 0-100 15 saniye zaten 14 saniyeye çeksen ne değişecek.

Spor sürüş için de manuelin daha hızlı olması değil ki zira artık otomatikler insan refkeksinden iyi zamanlara sahip, sırf zevk için alınabilecek bir şey.
her şeyin hazırını, pratiğini, elektroniğini, otomatiğini seven milletimiz konu şanzımana gelince birden manuel sevdalısı olurlar. otomatik şanzımanlı araba kullananlara da demedikleri lafı, yapıştırmadıkları yaftayı bırakmazlar. anlamak çok zordur.
Yoğun trafik için büyük bir nimettir.
enayi miyim ben her tarafı trafik çilesiyle dolmuş bir ülkede manuel araba kullanayım? Neymiş de sürüş zevkini öldürüyomuş. geçin bu işleri kurban olayım :) sanki dtm ya da le mans pilotu olacaz. otomatik araba candır. zorunda kalmadıkça manuel araç almam.
Le mans pilotlarının sürüş zevki aldığını ve bunu önemsediklerini pek düşünmüyorum açıkçası.Sürüş zevki bir çok değişkenden oluşur ve kişiye göre çeşitlenir ve öncelik sırası değişir bu yüzden bunu sadece vites seçimine bağlamak doğru değildir.Benim için kullandığım arabayı benim kontrol etmem oldukça önemlidir.Ne yapacağıma benim yerime arabamın karar vermesi oldukça sinir bozucu bir durum o yüzden ESP,ASR,EBD vs gibi sistemlerin önemini bilsem de bu onları sevmemi gerektirmez. Otomatik şanzıman da bu durumda benim sürüş zevkimi azaltan önemli faktörlerden biri haline geliyor.
Istanbulda yasiyorsaniz ve sol bacaginizi dusunuyorsaniz tercih etmeniz gereken sanziman
Tam otomatik David Guetta ise çift kavrama yarı otomatik Justin Bieber 'dır. Bu durumda robotize tek kavrama ise Bülent Ersoy olmuş oluyor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri