Çift kavrama ve robotize yarı otomatikler bu gruba dahil değildir. Isınıp hata vereceklerinden şüphem yok. Cvt nin de kayış meselesi olduğundan dolayı emin değilim.

750 kg civarında çekme karavan. 1.4 cc ile 2.0 cc arasındaki ulaşılabilir araçları göz önüne alırsak hangi şanzıman tipi ile çekme karavan çekmek avantajlı olacaktır? Neden ? Günümüzdeki çoğu manuel şanzımanda da hill holder desteği olduğunu var sayarak.
Buyrun dediğim başlık.
Otomatik vitesin sunacagi vites, gaz konumuna göre oldugundan ve tasarlanırken eklenecek ektra ağırlık göz önünde bulundurulmadığından dolayı biraz saçmalayacaktır diye düşünüyorum. Manuel viteste bi nebze yüksek devir tercih ederek otomatiğe göre daha az zorlanacaktır. Boş halde bile biraz devirli sürmek istediğinizde gaz ile müdahale ettiğimiz bir şanzıman ağırlıga uygun değildir.

Manuel modu seçerek bu problemi aşarsak kavramada tam otomatik tork konvertörlü şanzıman sorunsuzca bu işi yapacaktır. Yinede tercihim manuelden yana olurdu.
Karavan kadar ağır olmasa da yazları römork ile tekne çekiyorum öyle çok uzun mesafeler değil aslında. Çektiğim araç manueldi, şimdi ise bu iş için Amarok kullanıyorum otomatik o.

Manuel olan araç atmosferik 1.6 motorlu, bunu şimdi kalkıp Amarok ile kıyaslamak doğru değil çünkü Amarok arkada römork olduğunu fark etmiyor diğerinin yanında normal olarak. Bu sebeple size bir kıyas bildiremem söyleyeceklerimin bir bölümü varsayım olacak.

Römork, karavan vs bunlar aracı zorlasa zorlasa ancak yokus yukarı giderken özelliklede dur kalk sırasında zorlar. Manuel araçta ben pek zorlanmadım sadece motorlarda teknenin üzerinde olduğunda bir kere zorlandı araç, zararı baskı balataya. Bence bu işler için otomatik tork konvertörlü bir şanzıman daha uygun min zarar için. He size bir öneri eğer araba düz bir yolda bile römorkla kalkarken zorlanıyorsa o iş o arabayla olmaz zira çok güçsüzdür ve frenleride ona göre olduğu için durduramazsınız arabayı. Seçim yaparken frenleri ilk kriter olarak düşünmenizi öneririm.
karavan cekmek icin; aracin sanzimanin ilk viteslerinin kisa oranli olmasi, motor torkunun alt devirlerde gelmesi, iyi frenler, 4*4 cekis sistemine sahip olmasi ve merdiven sasiye sahip olmasi ferahlik saglar.

tum bunlar icin; (bkz: japon pick-uplar)
bunlar da ilginizi çekebilir