Uzun zamandır düşündüğüm bir olaydır.Türkiye şimdilik kendi otomobilini üretemiyor ilerde ne olur bilinmez.Ancak iki tane önemli ticari araç üreten firmalarımız var.Biri Otokar diğeri Temsa, ikiside büyük ve yurtdışına da ihracat yapabiliyorlar.Otokar son dönemlerde savunma sanayine yöneldi.Altay Tankını üretecek.Temsa ise Aselsan ile birlikte elektrikli bir otobüs geliştirmekte.İkiside savunma sanayi kuruluşları ile yakın temas halinde.Zaten tarih boyunca teknoloji önce ordu ve savunma ihtiyaçları için geliştirilmiş daha sonra sivil kullanımlara açılmıştır.Jeep buna en güzel örnektir.

Şimdi ben diyorum ki bu iki güçlü firma bir araya gelerek global bir marka olabilir mi? Yani dünya ya işte bu Türklerin tasarladığı otobüs denebilir mi? Şimdi herkesin aklına zaten bu yapılmakta gibi cümleler gelebilir.Benim kastettiğim Travego gibi bilinecek ve tercih edilecek bir otobüs üretebilmek.Tabi bu söylediğimin zor olduğunu bende biliyorum.Böyle bir piyasada dev aktörler var Man,Neoplan,Setra ve Mercedes.Bunun için bizim firmalarımız tur otobüsü kavramında otobüs üretmekteler.

Belki OTOKAR ve TEMSA güçlerini birleştirirlerse böyle global bir markamız olabilir.Dahası buradan elde edilen tecrübeler otomobil üretimi için yol açmış olur.Dileğimiz inşallah böyle bir birliktelik olur ve birlikten güç doğar.
bunlar da ilginizi çekebilir