1963 yılında sakarya'da koç holding tarafından kurulan büyük araç imalatı yapan marka. minibüs, otobüs, arazi araçları, treyler ve zırhlı araç üretimi yapmışlardır.

her ne kadar ticari araç yapımıyla piyasaya dahil olsalar da savunma sanayinde yer aldıkları projelerle isimlerini otokar otobüs karoseri sanayi a.ş.'den otokar otomotiv ve savunma sanayi a.ş.'ye çevirmişlerdir.
izmir büyükşehir belediyesi’ne bağlı elektrik su havagazı otobüs ve troleybüs (eshot) genel müdürlüğü’nün 100 adet körüklü otobüs alımı ihalesini kazanan otobüs üreticisi.
otokar, 17.9 milyon euro teklifle üstlendiği ihale kapsamındaki araçları 2016 yılı içinde teslim edecek. ihale, araçların bakım ve servis destek hizmetini de kapsıyor. ayrıca bu sipariş ile otokar’ın yeni geliştirdiği körüklü otobüsleri de ilk kez izmir’de kullanılmış olacak.
sessiz sedasız türkiye'nin toplu taşıma ihtiyacını karşılayan firma. siyasi bir destek olmadan, reklamlara bulaşmadan sadece işlerini yapıyorlar. takdir ediyorum.
izmir'de kazandıkları ihalede euro 6 motorlu kent lf modeinin kullanacaklarını açıklayan firma.
iç güvenlik kuvvetlerinin çeşitli hizmetlerinde kullanılmak üzere 106,1 milyon euro değerindeki cobra II zırhlı araç siparişi alan firmadır.
savunma sanayinde büyük atılımlar yapan firma.
sağdan direksiyonlu kent lf otobüsleri malta'da seferlerine başlayan firma:

--- spoiler ---
üst üste 6 yıl türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası olan otokar, modern araçları ile toplu taşımada yurtdışında da gönülleri fethetmeye devam ediyor. avrupa’nın farklı ülkelerinde otobüsleri ile büyük beğeni toplayan otokar, aralık ayında siparişini aldığı 33 adetlik sağdan direksiyonlu kent lf otobüslerini malta’ya teslim etti. turizm cenneti malta caddelerindeki otokar’ın toplam otobüs sayısı 176’ya ulaştı.

koç topluluğu şirketlerinden otokar, ürettiği otobüslerle yurtdışında da beğeni toplamaya devam ediyor. avrupa başta olmak üzere 45'ten fazla ülkeye otobüs ihracatı gerçekleştiren otokar, aralık ayında siparişini aldığı 33 adetlik sağdan direksiyonlu kent lf otobüslerini malta’ya teslim etti. geçtiğimiz yıl da malta adası'na 143 adet sağdan direksiyonlu doruk otobüs teslim eden otokar’ın malta caddelerindeki toplam otobüs sayısı 176’ya ulaştı.

malta’da gerçekleştirilen teslimat törenine malta ulaştırma ve altyapı bakanı joe mizzi, malta public transport (malta toplu taşıma) yönetim kurulu başkanı felipe cosmen, malta toplu taşıma yönetimi ve otokar avrupa uluslararası satış ve pazarlama birim yöneticisi berkan sağlam katıldı.

malta'nın artan toplu taşıma ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan dönüşüm çalışmaları neticesinde avrupa’nın en genç otobüs filolarından birine kavuştuklarını belirten malta toplu taşıma yönetim kurulu başkanı felipe cosmen, “ada halkı ve turizm sektörü için 18 ay önce önemli bir adım attık. yeni araçlar ve teknolojilere yönelik bugüne kadar 40 milyon euro seviyesinde yatırım gerçekleştirdik. filomuzun neredeyse yarısı çevre dostu ulaşım için yeni standartları üzerinde barındıran, temiz havaya katkıda bulunan euro 6 araçlardan oluşuyor. avrupa’nın ortalama otobüs yaş ortalaması 9 iken, bizim filomuzun yaş ortalaması 3’e düştü” dedi.

geçen yıl filoya katılan 9,6 metrelik 143 otokar doruk otobüslerinin yüksek manevra kabiliyeti sayesinde dar cadde ve sokaklarda ulaşımda esneklik sağladığını söyleyen cosmen, 12 metrelik otokar kent lf’nin adanın yoğun hatlarında yaz döneminde daha fazla kişiyi; daha konforlu taşıyacak şekilde tasarlandığını belirtti.

gelirinin büyük bir bölümünü turizmden elde eden malta için özel olarak üretilen 12 metrelik kent lf, basamaksız alçak giriş tabanı, geniş iç hacmi ile yolculara eşsiz konfor sunuyor. iç ve dış modern görüntüsü, çevreci euro 6 motoru, üstün yol tutuşunun yanı sıra ekonomik olmasıyla da ön plana çıkan kent lf, düşük işletme giderleriyle de kullanıcısına her daim kazandırıyor. güçlü kliması ile her mevsim ferah yolculuk vadeden kent lf, abs, asr, disk frenler ve kapılarda sıkışmayı önleyici sistem ile maksimum güvenlik sunuyor.
--- spoiler ---
ülkelere göre otomotiv markaları başlığında Türk markalarının içinde adı geçmeyen kaliteli marka
aynı zamanda zırhlı araçlar üreten firma. zırhlı araçlarına göz atmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri