tesla model s'in karıştığı aşağıdaki linkten detaylarını öğrenebileceğiniz kaza.

Oto pilota ilk çıktığı günden beri güvenmiyordum zaten, henüz çok yeni, hava araçlarında bile yıllardır geliştirilmesine rağmen oto pilotta sıkıntılar çıkabiliyorken, henüz yeni olan ve birçok değişkenin bulunduğu kara yolu araçlarında oto pilot kullanımını çok riskli buluyorum. İnsan makineye olması gerekenden fazla güvendiği sürece bu tür kazalar olacaktır.

Tesla Models S, otomatik pilotta bir insanın ölümüne neden oldu


--- spoiler ---
Tesla Model S, otomatik pilotta trafikte ilerlerken bilinen ilk ölümlü trafik kazasına karıştı. 7 Mayıs 2016 tarihinde akşam saatlerinde meydana geldiği belirtilen olay, resmi kayıtlara da geçmiş durumda. Tesla’nın resmi blogundan da paylaşılan bu üzücü olay, ABD’nin Florida eyaletinde bir otoyolda yaşanmış.
--- spoiler ---

Not:Resimler temsilidir.
büyük ihtimalle emniyet kemeri olmadığı için yaşanmış olan ölüm.
hiç güvenemediğim sistemin yüzünden yaşanan kazadır. açıkçası çok uzun yıllar bu tarz bir teknolojiyi kullanacağımı sanmıyorum. kontrol hastalığı da var zaten bende, bırakamam öyle aletin eline kendimi.
Konuyla ilgili Tesla'dan resmi açıklama geldi. Açıklama şu şekilde:

"Kazayla ilgili elimizdeki bilgi şu şekilde: Kaza, söz konusu Model S'in duble yolda ilerlerken, otomobilin şeridine bir tırın girmesi sonucu gerçekleşmiştir. Ne Autopilot ne de aracın sürücüsü, ağır vasıta aracın treyleri beyaz renkli olmasından ve havanın parlaklığından dolayı fark edememiştir. Bu yüzden olayda fren yapılamamıştır."

"Treylerin yüksekliği, yoldaki konumu, gerçekten oluşabilecek çok nadir bir olayın gerçekleşmesine neden olmuş, Model S’in treylerin altına girmesiyle sonuçlanmıştır. Treylerin alt kısmı Model S’in öne camına çarpmıştır.
Eğer Model S yüksek hızda bile treylerin arkasına çarpmış olsaydı aracın gelişmiş güvenlik sistemleri olayın böylesine sonuçlanmasına engel olurdu."

"Kazada hayatını kaybeden müşterimizin ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz…"

Bu Autopilot teknolojisinin ne durumda olduğunu gösteriyor, muhtemelen dahası gelecektir... Henüz çok erken ve bunu Elon Musk'a, geçtiğimiz aylarda Renault'nun patronu söylemişti...
şu sıralar çoğu markanın pr çalışmalarının otonom sürüş yönünde olduğunu göz önünde bulundurursak, bir çok olaya da yön verecek bir hadise gerçekleşmiş. eninde sonunda giden bir can ama markalar olaya bu yönden değil kendi açılarından bakacaklardır. balta birazcık da taşa vurulmuş gibi.
kaza ile ilgili birkaç yerde okuduğum "Ne Autopilot ne de aracın sürücüsü, ağır vasıta aracın treyleri beyaz renkli olmasından ve havanın parlaklığından dolayı fark edememiştir. " cümlesine anlam veremedim, adam kendi sürüyo olsaydıda tırın altına girecektimi deniyor yani sürücü farkedememiş ne demek?
Aslında bunun anlamı şu: Sistem henüz yeterince gelişmedi ama bunun farkında olmayan ve kaza esnasında otonom sürüşe güvendiği için ekranda Harry Potter izleyen sürücü (gerçekten izliyormuş) tamamen ellerini direksiyondan kaldırmış... Otonom sürüşte olsanız bile markalar direksiyondan elinizi kaldırmanızı istemiyor bunun gibi olaylarda müdahale edebilelim diye.
her şeyin hata payı olacaktır dediğim olay. bir insanın sebep olduğu çok daha fazla yüksek oranda ölümlü kazalar olduğuna inanıyorum.
kazanın detayları açıklanmış, aşağıda veriyorum:

Kaza hakkında ifade veren traktör sürücüsünün, kazanın hemen arkasından Tesla aracının içinden Harry Potter filminden diyaloglar duyduğunu söylemesi üzerine kazayı soruşturan ekip de araçta Harry Potter DVD’si bulunca, Tesla sürücüsünün film seyrettiği şüphesi güçlendi.

--- açıklama ---
Tesla, Model S’lere yüklediği otonom sürüş özelliğinin sadece sürücüye destek vermesi için kullanılması gerektiğini ve şoförün elini direksiyondan çekmemesi, gözünü yoldan ayırmaması gerektiğini vurguluyor. Ancak bu teknolojiye çok fazla güvenen Tesla sürücüleri aracın kontrolünü tamamen yapay zekaya bırakarak araç içinde kitap okuyabiliyor hatta hatta araç hareket halindeyken uyukladıklarını gösteren videoları YouTube’a yükleyebiliyorlar.

Kazanın ardından şimdi otonom sürüş teknolojilerini mümkün kılan sensörlerin yeterli olmadığına dair tartışmaların alevlenmesi bekleniyor.
--- açıklama ---
kusurun kime ait olduğunu merak ettiğim kaza.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri