gelişmiş teknoloji ürünü teknik cihazlar kullanarak ikinci el araçların kaza/arıza durumlarını test ve muayene edip bunları detaylı bir rapor alinde müşteriye sunan, arabalar konusunda uzmanlaşmış kişi.

ülkemizdeki ikinci el piyasasına yeni bir sektör olarak doğmuştur. aracı satın almadan önce yetkili abilerden birine baktırıp aracın esas durumuyla ilgili bilgi alınır. vuruğu kırığı, hasarı, değişeni var mı diye iyice incelettirilir. rapora göre satın alıp almamaya karar verilir.

kısacası ikinci el piyasasının vazgeçilmez elemanları olmuşlardır.
ikinci el check up merkezidir.

nasıl bir insanı sadece dışarıdan bakarak tahlil edemezsiniz, arabalar da aynı şekildedir. ekspertizler birer doktor titizliğiyle araçları inceler ve detaylı raporlar sunarlar. ellerindeki aletlerle her şey şıp diye ortaya çıkar. gönlünüz ferah bir şekilde satın alırsınız aracınızı.
günümüzde ikinci el piyasası alıp başını gitmişken, herkes rant peşindeyken kesinlikle başvurulması gereken hizmettir.

satıcının ne dediğine şahsen zerre güvenmem. pert raporu olan arabayı hasarsız diye satmaya çalışan satıcılar gördü bu gözler. hepsini ağzında aynı laflar var zaten, sakız gibi çiğniyorlar.
(bkz: ikinci el araba jargonu)
Çoğu ekspertiz atölyesinde dinamoları ya gerçekten kalibre edilmemiştir ya da biraz fazla gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Biraz alıcıyı biraz da satıcıyı mutlu etmek için yapıyor olabilirler. Sonuç olarak 140bg olan motorlar dinamoda 150 bg güç veriyor gibi görünürler.
İkinci el araç alırken başvurulması zaruri olan sistemdir. Sözlükteki dostlardan bu işi yapan güzel tanıdıkları olan varsa mesaj kutumu doldurmasını rica ediyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri