Hepimizin televizyonlardan izlediği durumdur.Sanki sponsoru gibi.İnsanın aklına geliyor kim veriyor bu kamyonetleri.Nereden geliyor bu araçlar.Üzerine uçaksavarı takınca savaş makinesine dönüşüyor.Daha sonra ölüm kusuyor.

Hatta 1987 yılında Çad da gerçekleşen bir savaş '' Toyota Savaşı '' olarak adlandırılmış.Sebebi ise Çad lı askerlerin Toyota Land Cruiser Kamyonet kullanmalarıymış.Aradan 29 yıl geçmesine rağmen hala Suriye de Irak ta bu araçlar savaşmak için kullanılıyor.

Sadece Toyota ya has bir durum değil diğer Japon markaların (Mitsubishi,Nissan) kamyonetleride kullanılıyor.Aslında Ortadoğuda bu markalar normalde de tercih ediliyor.Farkı ise üzerlerinde silah olması.

Buradan bakılınca öyle gözüksede insanlar orada ölüm kalım savaşı veriyor.Topraklar el değiştiriyor.
petrolün ucuz olması ve savaşın orta doğudan eksik olmaması sebebiyle bu tarz araçlardan hiç bir zaman eksik olmayacaktır..
ama neden bir ford ranger veya wv amarok değil dersen bilemem..
Güzel tespit.Benim de dikkatimi çekmişti.Olayın finansman boyutu hakkında birşey diyemem ama ağır şartlara ve zorlanmalara dayanıklı olduğundan tercih ediliyor olabilir.
kalitesiz yakıt ile çalışabilir ve ölümsüzdür
ayrıca bozulacak dogru düzgün bir elektronik aksagani yoktur.
Kalitesiz yakıta nazlanmaz, sıcak iklim koşullarına müthiş dayanıklıdır, mekanik aksamı basit ve çok dayanıklıdır, tamir bakım konusunda pratiktir. Bence gayet haklı sebepleri var tercih etmek için.
Ne kadar basit o kadar uzun ömürlü mantığından dolayı tercih sebebidir. Ayrıca çöl ortamı olduğu için aşırı derecede off-road kabiliyeti gerektirmez bu yüzden ideal seçimdir.
amerika ile afganistan arasındaki savaş devam ederken haberlerden birinde bin ladin'in "cihat için en uygun araç toyota'dır" dediği söylenir..
şasilerinin ağır makineli tüfek montalamak için uygun olduğu söylenir.. (doğruluğundan emin değilim)
ilerde standart donanım olarak ağır makineli tüfek koyarlarsa şaşırmayınız..
bu savaşlarda silah tüccarları kadar toyota da iyi para kazanıyor..
ak-47 neden kullanılıyorsa toyota da ondan dolayı kullanılır..
hilux candır.. :)
Olaya askeri açıdan bakarsak çatışmalarda bu kadar başarılı olmalarının nedeni gerçek ordulara karşı kullanılmamaları ve pratik olmalarıdır.
Bin Ladin Toyota'dan baska araca binmezmis zaten rahmetli. Teknik detaylari arkadaslar zaten paylamis.

E bi de ne yapacaklar almana mi binecekler?
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri