Türkçe anlamı açık teker olan ingilizce terim. Örnek formula 1 araçları gibi tekerlerin gövdeden ayrı olarak açık bir şekilde durmasına açık teker denir. Genelde motor sporlarında ve özel üretim olan pist araçlarında bu yapıyı görürüz.
(bkz: Ktm x-bow)
(bkz: Lotus 340r)

İzlemesi kadar kullanması da en zevkli olan türdür. Tekerlerin döndüğünü görmek, süspansiyonların çalıştığını görmek çok büyük zevk verir. Herhangi bir formula 1 onboard videosu açarak anlatmak istediğimi çok daha iyi anlayabilirsiniz.
Ayrıca pist içerisinde kaza riski yüksek olan araçlardır, şöyle ki; birbirlerine en ufak bir sürtmede tekerlerde herhangi bir engel çamurluk vs olmadığı için bir teker diğer aracın tekerinin üstüne çıkabilir. Bu esnada zaten dönen tekerler aynı bir çark sistemi gibi birbirlerinin üstüne çıkmaya çok yatkındırlar. Bazı örnek kazalar vardır bu konu hakkında.
Tekerlerin açısı, kilitlenme durumunu sürücü gözüyle farketme olanağı tanıdığı için yarışçılara daha çok hakimiyet verir.

Hatta efsane pilotun kardeşi Ralf Schumacher DTM'e geçtiğinde bu sebepten ötürü DTM 'in F1'den daha zor olduğunu ifade etmişti bir röportajda.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri