son 5-6 yıldır opel'in daimi olarak yaşadığı problem. yeni kasa opel astra ile bu problemlere çözüm buldular mı bilmiyorum, bilmek için de henüz çok erken ama böyle bir sorun evet var.

şöyle ki: opel insignia 1.6 cdti otomatik ile 165 kilometre yaptım bu iki günde. yani öyle çok uzun bir zaman geçirmedik. iki kez fay yükseklik ayarı arızası, daimi olarak opel afl far arızası ve bir kez de lastik basınç sensörü hatası verdi bu 165 kilometrede. bu arızaları veren otomobil henüz 16.000 kilometrede.

opel astra j kullanıcılarından bu tarz şeyleri çok dinlemiştim ama abartıyorlar sanmıştım, haklılarmış sözlük!
opel'in bir alman olmadığının en büyük kanıtı. olsa olsa işçi sınıfına otomobil üretirler.
Çok fazla hassas sensör kullanımı başladı yeni otomobillerde, alışmak lazım bu durumlara.
Tanım: verilen paranın hakkının alınamadığının göstergesidir.
Tüm modeller için geçerli olmayan önerme.0 km aldığımız astra g şu zamana kadar (15 yıl) yıllık olarak yağ,su,filitre üçlemesiyle sorun çıkarmamıştır.Yaş itibariyle otomobilden değil de parçaların ömrünü tamamlamasından dolayı yavaştan sıkıntı çıkarmaya başladı.Ama parçayı değiştir yoluna devam et.İçi yeni astranın içinden daha kaliteli dokuya sahip.Artık üreticiler parayı arabadan değil parçadan kazandıkları için yeni modellerle eski modeller arasında malzeme ve üretim kalite farkı oluşuyor.Ne demişler sözlük "oldies but goldies" Ne varsa eskilerde var.
maalesef var olan sorunlardır. hangi kasa tam olarak bilmesem de sanırım j kasa, bu problemler çokça bulunuyor.
Zafira vardı bir zamanlar kendisinin yegane görevi iki senede bir beyin yakmaktı, aynı tarihe denk getirdiği var ya şaka yapıyordu bize. Şimdi ben bir genelleme yapacak kadar konuya hakim değilim aileye giren tek Opel o oldu oda son oldu ama çevremden gördüğümde bu yönde yakın iki arkadaşımda Astra H vardı onlarda sürekli yakınıyorlardı elektronik sorunlardan.
Türkiye'nin neredeyse her sanayisinde "Opel Beyin Servisi" türevi dükkanlar görürsünüz ve önleri hep doludur. Bir Opel bir de Peugeot(özellikle 307) elektronik olarak sorun çıkarmaya çok meyillidir.

Hassas sensörler, iyice elektronikleşmiş araçlar falan yokken, 1998 senesinde de Vectra B kasada ekran yazıları silinir, cam açma kapama işleri çabuk yavaşlardı. Yani daha ortada elektrik yokken, Opel'de elektrik problemi vardı.

Bir de yazmayı unuttum, Opel'de hangi model olursa olsun, önden hafif de olsa kaza yaptığınızda genelde bir ay içerisinde şarj dinamosu ile alakalı sorun yaşayabilirsiniz. Bu da doğrudan olmasa da dolaylı olarak elektronik bir sorun sayılır.
Şu videoyu izledikten sonra bir daha kolay kolay Opel direksiyonuna geçmem. İki cambaz bir ipte oynamaz...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri