son günlerde konuşulan ve bana çok anlamsız gelen satış olayı. şimdi peugeot başka pazarlarda elini güçlendirmek istiyor olabilir bunu anlarım ama bu satış doğru bir satış mı ondan emin değilim.

--- haber ---
Otomobil üreticileri General Motors (GM) ve Peugeot Societe Anonyme (PSA) Grubunun, GM'nin yan kuruluşu Opel'in PSA Grubu'na satılması konusunda görüşmeler yaptıkları öne sürüldü.

Alman basınında yer alan haberlerde, bünyesinde Peugeot, Citroen ve DS modellerini bulunduran Fransız PSA Grubu’nun, Opel’in satın alımı konusunda ABD’li otomobil üreticisi GM ile ileri düzeyde görüşmeler yaptığı iddia edildi.

Alman basınında geniş şekilde yer alan haberlerde, görüşmelerin başarıyla sonuçlanması durumunda söz konusu satın alma işleminin birkaç gün içerisinde tamamlanacağı ifade edildi.

PSA sözcüsünün, şirketin ortaklığını derinleştirmek için ABD'li otomobil üreticisi ile görüşmeler yaptığını doğruladığı ifade edilen haberlerde, PSA'nın yüzde 14'ünü elinde tutan Fransız hükümetinin ise konuya ilişkin bir açıklama yapmadığı vurgulandı.

Söz konusu gelişmenin ardından Peugeout firmasının Paris borsasında işlem gören hisselerinin yüzde 4,4 arttığı aktarılan haberlerde, Opel'in alınmasıyla PSA'nın, rakibi Renault'yu geçerek Volkswagen'in ardından Avrupa'daki ikinci büyük otomobil grubu olacağı kaydedildi.

Haberlerde ayrıca yaklaşık 90 yıldan bu yana GM'nin yan kuruluşu olan Opel'in, 1999 yılından bu yana hedefllerini tutturamadığı ve zarar ettiği vurgulandı.Opel ile Peugeout uzun yıllardır bazı modelleri beraber üretiyor ancak konuya ilişkin, Opel tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
--- haber ---
nedenini açıklayana 1 litre benzin vereceğim satış olayı.
Demirin tuncuna , insanın piçine kaldığımız şu günlerde ; zaten "Uzay Kasa" Vectra ile saygımızı ve sevgimizi kazandığı günlerin uzağında olan Opel , GM tarafından PSA grubuna satılarak babalar meclisinden tamamı ile ayrılmıştır. Dostlara duyrulur..
ilginç olmakla birlikte yıllar sonra anılacak bir tarihi yaşadığımız andır.
Açıkcası GM'nin zarar gibi görünen Opel vardı (üretim tesislerinin almanya'da olması, pahalı iş gücü vs.) . 2008 ekonomik krizi esnasında batmakta olan GM daha önce de opel'i elinden çıkartmak istemiş ve çok uluslu magna ile anlaşmıştı ancak o dönemde Almanya'nın hükümetsel baskıları yüzünden satış gerçekleşmemişti. Zaten bu arkadaşlar (GM ve PSA) Peugeot 3008-5008, Opel Crossland X, Grandlan X modellerinde birlikte çalışıyorlar o sebeple satın almanın gerçekleşmesi yüksek ihtimalle doğru olabilir. Ben Almanya hükümetinin yerinde olsam o kadar güçlü VAG Grubu olsun, Mercedes olsun, BMW olsun büyük otomobil şirketlerinden birinin bünyesine yani tekrar anavatanına kazandırılması için görüşmeler yapardım.
pahalı iş gücünden kurtulmak için bile olabilecek eylem. bir otomobil işçisi türkiye'de x tl kazanırken, almanya'da aynı işçi 1.4x euro kazanıyor. kur farkını falan hesaplayıp tam bir oran verecek arkadaşlara kolaylıklar dilerim.
Şimdii, olayı her iki açıdan ele almak gerek kanaatindeyim.

Basitçe anlatmaya çalışalım.

Öncelikle GM Avrupa tarafından bakalım:
GM'in Avrupa kanadı epey zamandır nakit kaybediyor, ki Chevrolet'nin Avrupa pazarından çekilmesinin ardında yatan ana nedenlerin başında bu geliyordu. Rakam verecek olursak 2009'dan beri (2016'nın sonuna kadar) 9.1 milyar dolar zarar edildiği açıklanıyor. Bu az değil. 2016'da Opel'in gayet başarılı satış rakamları elde ettiğini ve "geçen yıl da mı zarar edildi?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Tabii planlar bu şekidle değildi ama unutmayın ki söz konusu olan satış Opel-Vauxhall için geçerli, yani Opel'in İngiltere'de de üretim yapan ayağı için geçerli.

2016'da İngiltere'de bildiğiniz gibi Brexit olayı yaşandı. Bu olay İngiltere sınırları içinde üretim yapan tüm fabrikaları zor duruma düşürdü çünkü Pound, Euro karşısında ciddi değer kaybetti. Vauxhall'ın sadece Brexit'ten dolayı 300 milyon dolar kaybettiği söyleniyor. Bu da beklenen karların elde edilmemesine neden oldu. Dolayısıyla iyi giden bir yılda bile kar edilmemesi (Opel-Vauxhall geçen yıl Avrupa'da 1 milyona yakın- tam olarak 979,427- satış gerçekleştirdi) bu satış işinin gündeme gelmesine neden oldu.

PSA tarafından bakalım:
Bünyesinde Peugeot, Citroen ve DS markaları bulunan PSA grubu açısından Opel'in bünyeye gelişi ile grup toplam satış rakamlarında Renault'yu geride bırakacak ve Avrupa'nın ikinci- ilki VW Grubu- en çok satan grubu haline gelecektir. (PSA 2016'da Avrupa'da 1,446,052 satış elde etti) Bu iki rakamı toplarsak 2.3 küsur milyon elde ediliyor ki bu sadece VW Grubu'nun gerisinde kalıyor.

Sadece bu da değil, Opel'in Alman üretici kimliği bulundurması PSA Grubu'nun premium marka eksiğini gidermesi açısından son derece yararlı olacaktır. PSA Opel'i VW'e direkt rakip olarak konumlandıracak ve o pazardan da pay elde edecektir. Tabii bunun için markalar arasındaki şimdi bulunan ayrışmayı iyi konumlandırmaları gerekiyor. Tüm araçlar birbirine benzerse Opel ile bunu elde edemezler.

Tabii bir de işin ortak platformla üretim maliyetlerinin azalması söz konusu. Opel'in yakın zamanda tanıttığı Crossland X, ileriki tarihlerde tanıtacağı Grandland X modelleri zaten PSA platformlarına üretilmiş otomobiller. Yani aslında bu ortaklık iş yapmaya başladı bile diyebiliriz. Üretim maliyetinin azalması, Opel'in imaj olarak yükselmesi sonucu araç başına elde edilecek kar artacak, grubun kazancı aynı oranda yukarı doğru gidecektir.

Şimdilik net olmayan satış olayının taraflar için getirileri kısaca bunlardan ibarettir. Daha detaylı fikirler çıktığında buraya ekleriz, güncelleriz...

Umarım çok karıştırmadan biraz olsun olaylara açıklık getirebilmişimdir...
1.4 HDI eat6 Opel Corsa
satılmasına ön şart olarak güzel bir madde eklenmiş. almanya'daki 4 fabrika kapatılmayacak.
Bugün itibarıyla onaylanan operasyondur.

Bundan böyle PSA Grubu bünyesinde Peugeot, Citroen ve DS Autmobiles'ın dışında Opel/Vauxhall markaları da olacak.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri