opel’in spor araba konseptinde ürettiği modelidir.

firma tarafından ilk olarak 1993’te geliştirilip, 1994 yılında ispanya’da seri üretime geçilmesiyle otomobil dünyasına merhaba der. ikinci nesil opel corsa diye lanse edilir. benzinli 1.4 ve 1.6 motor seçenekleriyle piyasaya sunulan bu model, 2000 yılına kadar tigra a adıyla sokaklarda yer almaya devam eder. (bkz: opel tigra a)

4 yıllık aradan sonra opel bir başka kasayla tekrar piyasaya çıkar: opel tigra twintop b. bu kez 1.3 motordan başlayan seçeneklere 1.4’ün yanı sıra 1.8 motor da eklenir. 2 kapılı otomobilde iç hacim hemne hemen aynı kalırken kasa olarak coupe değil üstü açılır kapanır (convertible) tasarıma geçilir. bu modelin üretimi de 2009 yılında durdurulur.
(bkz: opel tigra twintop b)

avrupa’da yaygın bir kullanıma sahip olsa da, maalesef ülkemizde bambaşka bir isimle anılmaktadır.
(bkz: travesti arabası)
Kısa ve net açıklaması olan arabadır.
Travesti arabası olması nasıl ünlü oldu o konuda bir malumatım yok.
Koltuklarının yatarak tam bir yatak hale gelmesi,gençlerin zamanındaki hayali olması ancak travestiler tarafında harbiye ve merter'de bol bol görülen modeldir. Adı lekelenmiştir. Halbuki tasarımı gayet güzeldir.
Normal bir insanın aldığında satması çok zor olan bir opel modelidir.
Travesti arabası falan denebilir, çıktığı dönemde tasarımları ciddi etkilemiştir.
Çamur atmak kolay da döneminin arabalarını incelesene aslan parçası?
Üretildiği günden bu yana hiç kimsenin bir türlü kabullenemediği otomobildir.

Herkes kendisine bir lakap taktı, kimi travesti dedi kimi top. Kimse de demedi ki 'ne güzel bir tasarım'.

Ben üretildiği yıla göre dış dizaynını başarılı bulsam bile dile getirmekten sırf bu yüzden korkuyorum.
Kim ne derse desin Kırmızı bir Tigra'nın çıktığı dönemlerde etkilemediği biri yoktur .
Opel Corsa tabanlı, 1994'te üretilmeye başlanan coupe araç.
Çıktığı yıllarda özellikle üniversite gençliği arasında çok popüler olmuştur. Hızlı bir araç değildir; ancak zamanına göre radikal dizayna sahip hatlarıyla Türkiye'de dönemin tutulan spor araçlarındandır.

2nci nesli yine Opel Corsa platformu üzerine dizayn edilerek 2004 ile 2009 arasında üretilmiştir, 2nci nesil de zayıf motorlarıyla yürümez.
Travesti arabası olarak bilinmesinin yanı sıra hunharca modifiyeden de çok çekmiş gariban bir kardeşimizdir. Birde sahibinden piyasasının azizliği ile şuan megane coupe ile aynı paralara satılmaya çalışılmaktadır. Çok değil aslında, Corsa B'lere 18-19bin isteyenler varken bu arabayada 12bin istenir.

sahibinden çok bozdu çok.
spor ve ucuz olmasın mütevellit parası fazla olmayan modifiye düşkünlerinin uğrak durağı. türkiye'deki nam-ı kötü olduğundan hakettiği noktaya hiçbir zaman ulaşamadı.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri