Hakkında başlık açılmaması ile beni şaşırtan, Opel'in 2003-2009 arasında ürettiği E segmenti otomobili. Aslında D demek daha doğru, çünkü Vectra C platformu üzerinden geliştirilmiştir. Ancak boyutlarının Vectra'dan büyük olması, iç mekanda daha lüks ve farklı detaylara yer verilmesi ve Opel'in bu modeli Omega yerine getirdiğini söylemesi, E segmenti olarak anılmasına neden olmuştur.

Özellikle bir diğer E segmenti hatchback modeli olan (bkz: Renault Vel Satis) ile mücadele etmiştir. Satış rakamları konusunda tıpkı rakibi gibi başarısız olan otomobil 2009'da üretimden kaldırılmıştır.

1.8 ve 2.2'lik benzinli ve 1.9 CDTI motorları ile de bilinse de 3.2 V6 benzinli, Signum'a en çok yakışan motor seçeneğidir.
Döneminin Vectra'sından 13 cm daha fazla aks uzunluğuna sahip ve bu artışı sadece arka koltuk konforu için kullanan araç. Sedan egemenliğindeki sınıfında fransızlar gibi farklı tasarımla risk alan azınlık gruba dahildir. Haliyle sonu da onlardan farklı olmadı, piyasayı kontrol eden alman üçlüsü altında ezilerek kayboldu.
Bu araç hakkındaki genel düşünce "hAtChBacK veCtRa yAhU" olsa da alakası yoktur. Çünkü bu araç daha lüks donanımlara sahiptir (bkz: arka koltukların ortasında buzdolabı, her 2 yolcu için ısıtma,ayrı medya oynatıcıları)
100 beygirlik 2.0 DTI'dan 250 beygirlik 2.8 V6 Turbo'ya kadar çok geniş bir motor yelpazesiyle üretildi. Multijet dizel (1.9 CDTI) nispeten iyi yakıt ekonomisi sunarken 2.8 V6 Turbo (250 PS), 3.0 V6 CDTI (177/184 PS) ve 3.2 V6 (211 PS) bu aracın hakkı olan motorlardır. V6 CDTI sanılanın aksine hacmine göre şaşırtıcı derecede düşük yakıt tüketimine sahiptir.
Türkiye'de kesinlikle tutamayacak kasa yapısına sahip araç.

Meraklı 3-5 kişi alır kullanır, sonra orta sınıfların elinden geçer(ilk başta sıfırı pahalı ve onlar için biraz uzak ihtimaldir) ardından son yolculuğuna da en alt tabakadaki vatandaşlarla uğurlanır.
zxczxvzxv
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri