Opel Insignia'nın ikinci jenerasyon modelidir. Bugün tanıtılmıştır, dünya lansmanı Cenevre Fuarı'nda yapılacaktır.

Yeni bir isimle tanıtılan otomobil GM'in Epsion 2 (E2) platformu üzerine şekillenmiştir. Tamamen modüler olan bu platform sayesinde yeni Insignia eski modeline göre tam 174 kg hafifledi. Aracın boyutlarının arttığını ve boş ağırlığının 1400 kg'a indiğini (eski model yaklaşık 1600 kg civarındaydı) söylemekte fayda var. Bu arada sadece gövdeden 59 kg ağırlık atıldığı açıklanıyor.

Aracın tasarımında 2013 yılındaki Monza konseptinden esinlenilmişken yeni Insignia eskisine göre 55 mm uzun (4897 mm) bir otomobil. Bu da sınıfındaki rakiplerinden biraz daha büyük olduğu anlamına geliyor.

Aks mesafesi 92 mm artmış (2829 mm), genişlikse 7 mm artarak 1863 mm'ye çıkmış. Yükseklik 29 mm alçalmış olsa da kabinde baş mesafesinin arttığı açıklanıyor.

Yeni Insignia'da yeni 1.5 litrelik, turbo 165 bg gücünde bir motora yer verilmişken, diğer 1.6 ve 2.0 dizeller farklı Opel modellerindeki üniteler. Model gamının en üstüdeyse 2.0 litrelik, turbo 250 bg, dört çeker, torque vectoring sistemine sahip ve yeni 8 ileri otomatik şanzımanla alınabilen versiyon yer alıyor.


segmentinin en iri araci olacak
Üstündeki 175 kiloluk yükü atması yakıt konusunda büyük oranda farkedecektir acaba opcsi ne zaman çıkar diye düşünmekteyim
Tesla ve cc kirmasidir kendisi.
Opel OPC'si olmayacak diye bir açıklama yapmıştı. Sanırım sportif bir versiyon düşünülmüyor...
Opel bu kez tutturmuş gibi eski kasa'da birçok şey eksikti veya olumsuzdu.
Opel'in her yeni kasada verdiği "bu sefer olmuş galiba" hissini pompalayan bir diğer modeli. Gerçi yeni Astra'ya diyebileceğimiz pek söz yok ama Opel bu... Aracın tasarımı 2016 Chevrolet Malibu ile çok benzer hatlara sahip (ikisininde platformu E2XX olmasının yanında aracın ölçüleri de nerdeyse aynı, kaporta panellerinin arkasında aynı şasinin bulunma ihtimali yüksek).

İnce uzun tasarımı ile 0.26 cd sürtünme katsayına inebilmesi, ağırlığın 1400'lere düşmesiyle birlikte iyi performans değerleri getirecek gibi görünüyor lakin rakipleri zaten bu seviyede; hatta 1300 kg ağırlığında Skoda Superbler yollarda geziyor. Performanslı versiyonlar (Ve üretilmesi muhtemel araziye uygun vagon model) için yine dört çeker sistemi sunulmuş lakin torque steering ile başa çıkabilmek için bu sefer Mondeo, Evoque ve Focus RS'te kullanılan GKN Twinster sistemi tercih edilmiş.
ismine "Grand Sport" takısı gelmiş olan yeni otomobil.
1.6 biturbo + 6 ileri tam otomatik şanzıman ile iş yapar türkiyede
Burası da şöyle olsaymış diyebileceğim hiç bir noktası bulunmayan opel modeli. Hafifletilmiş ve alçaltılmış şasinin torque vectoring ile neler yapabileceği düşüncesi şimdiden heyecanlandırmaya yetti.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri