opel vectra'nın yerini almış olan modeldir.
2004 yılında fuarda tanıtıldı daha son 2008 yılında ise üretime başlandı.
Aracın hedef segmenti kabaca Vectra ile Omega arasında bir yerlerde bulunur. Ülkemizde en çok satan versiyonu 1.4 Turbo ecoFELX'dur.
Vectra'dan sonra yeni bir yüz, yeni bir isim ile pazarda payını artırmayı hedef aldı.
Acayip tasarımlar, reklamlar vs.
Yine fiyasko yine fiyasko.
opel insignia 1.6 cdti otomatik ile kıymetlenmiş arabadır.
opel yaptığı açıklamada izdiham olduğunu söylemiş, insanlar sıraya girmişler.
Ağırlığı problemdir yoksa başarılı bir araçtır, tüketimi ondan dolayı yüksektir tabi daha verimli motorlarda kullanılabilir.
Sürekli bozulan ıvırı zıvırı ile meşhur olan araba.
Sanıyorum ki makyaj veya kasa değişimi ile bu sorunlar giderilecektir.
bol elektronikli,cafcaflı duruşuna rağmen aslında içi boş arabadır. Her opel modeli gibi oldukça ağırdır, tüketim fazladır. Kağıt üstünde yazan beygirleri hissettirmez. D sınıfının geride kalan modellerindendir.
1,6 lt’lik cdti ecoflex motorlu olanıyla, isviçre alpleri'nden kuzey denizi’ne kadar bir depo yakıtla tam 2.111 km test yolculuğu yapıldı. fabrika verilerine göre 3,6lt/100 km ortalama yakıt tüketim verisine sahip insignia, bu uzun yolculuk boyunca ortalama 3,46 lt/100 km verisine ulaştı.
bir depo mazot ile 2000 km'nin üzerinde giderek ağzımı açık bırakmış model. yakıt tüketiminde pik yapılmıştır herhalde.
2017 modelinin şöyle ve şöyle spy fotoları ortaya çıkan, fakat şöyle görüneceği belli olan otomobil.
otomotiv sektörü jargonuyla tanimlayacak olursak opel'in "amiral gemisi"

3 ay önce 2011 model 1.6 turbo (manuel vites) cosmo modelini satin aldim. insigniadan önce iki farkli kasa skoda fabia ve tok kapi sesli mk5 vw golf kullanicisi olarak şunlari söyleyebilirim.

öncelikle araç d segmentinde olduğunu fazlasiyla hissettiriyor. sürücü koltuğuna oturduğunuzda üst sinif bir arabada olduğunuzu anliyorsunuz. fakat ön koltuklardaki baş mesafesi bu segmentteki bir otomobile yakişmayacak şekilde alçak. 1.85 boyunda biri oturduğunda saçlari neredeyse tavana değiyor. ayrica yol bilgisayarina direksiyon üzerindeki tuşlardan değil de sinyal kolundan ulaşilabilmesi de çok kötü. direksiyondaki düğmelerden sadece radyo ve telefon menülerini yönetebiliyorsunuz. konsoldaki düğmeler biraz karişik görünse de zamanla alişiliyor. koltuklari ise gayet rahat, vw golfte uzun yolda 1-2 saat sonra belim ağrimaya başlardi, insigniayla 4 saat araliksiz yol yaptim hiç yorulmadim diyebilirim.

180 beygir gücüne sahip 1.6 turbo beslemeli ecotec motor fazlasiyla iyi bir performans gösteriyor. ikinci ve üçüncü viteste gaza yüklenmek çok keyifli.

opel'in sadece bi-xenon cosmo donanimlarda sunduğu "afl far sistemi" gerçekten çok başarili. auto konumundayken gece viraja girdiğinizde direksiyonu çevirdiğiniz tarafi aydinlatiyor. ayrica uzun far asistanini devreye soktuğunuzda karşidan araç geldiğinde otomatikman uzunlari kapatip araç gittiğinde tekrar uzunlar dönmesi çok hoşuma gitti açikçasi.

yakit tüketimi için ise bu güçte ve ağirliktaki bir otomobil için makul düzeyde denilebilir. şehiriçi 100 kmde 9-10 litre ortalamasi var. uzun yolda hiz sabitleyici ile 5-6 litre değerlerini gördüm. yilda 8-9 bin km yaptiğim için lpg olayini hiç düşünmedim. lpg ile belli bir km sonrasi sübap erittiği biliniyor, sübaplari çelik sübaplarla değiştirdiğinizde sorun kalmadiği söyleniyor.

özetle d segmentindeki bir otomobile (2. el için) 50-60 bin tl ile sahip olabileceğiniz bir model insignia. artilari ve eksileri karşilaştirildiğinda, artilari daha fazla. ayrica çok daha detayli bilgileri insigniateam forumundan edinebilirsiniz. forumda gayet güzel paylaşimlarda bulunuyor insignia sahipleri.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri