akşama bomba gibi bir skandal haberi ile başlamış olan firma. satış danışmanın alsın arabanı, alkollü bir şekilde gazlarken patlasın. evet skandal gibi skandal.

--- alıntı özet ---
özet geç diyenler için: gürses opel yetkili servisine bıraktığım aracım, hasar danışmanı tarafından bayiden çıkartılıp alkollü ve ehliyetsiz bir şekilde kaza yapılmıştır. bundan dolayı aracım trafikten men edilmiş ve yürümez hale gelmiştir. yetkili servis ise hatanın bedelini kendi istedikleri şekilde karşılayacaklarını söyleyip hukuki sorumluluklardan kaçınıyorlar. ben yapıcı yaklaştıkça güvence vermedikleri için de yaklaşık 2 aydır mağdur edilliyorum.
--- alıntı özet ---

linkten skandalın ana sayfasına ulaşabilirsiniz.

skandal linki
az öncede ekşide okuduğum skandal haberi ile tüm memlekete kendini tanıtmış olan servis. bundan sonra zor ekmek bu yer piyasada geçmişler olsun.
başta troll sandığım ama detaylı okuyunca beni şoka sokan servistir. tüm sosyal medya kendilerine savaş açmış durumda, iyi de olmuş.
kesin arabalı sözlük'e yakında dava açacak olan servisin başlığı.
Sosyal medyanın gücü ve servisin müşteriye karşı saçma sapan yaklaşımı sonucu kendi kendilerini bitirdiklerini düşündüğüm servis.
İlgili firma tamamen haksız duruma olmasına rağmen kendi haklı çıkarmaya çalışmaktadır, müşterinin emaneti olan aracı, bir şahsın alıp, alkollü! bir şekilde kaza yapmasının hiçbir savunması olamaz. Pişkinlik yapıp "al be oğlum, burda işte araban, yemedik ya, yaptırıp vericez işte" tavrı sergilemek, Opel gibi büyük bir firmanın yetkili şubesine hiç yakışmamıştır. Opel'in konuya müdahil olup müşterinin mağduriyetini gidermesi gerekmektedir. Belki böylelikle marka imajını da kurtarabilir.

Tanım : Rezalet gibi rezalet.
Akillara Opel markasinin sarhos bir satış temsilcisi ve "babam ameliyatta" yalanlari ile kalmasina sebep olmus rezalettir.
arabalı sözlüğe de dava açmaları muhtemel olan servis. adamlar mafya gibi cevaplar veren, amatörlüğün dibine vurmuş adamlar. yaptıkları açıklamada tek bir özür bile dilememişler. neyi tartışıyoruz?
olayda anlam veremediğim bir uzlaşmacılık var, mağdur edilen kişi ya farkında olmadan aşırı taviz vermiş ya da içeriğe yansımayan başka noktalar da var. Açıkcası ben de dahil kimsenin o kazadan sonra 'tamam hadi karşılıklı çözelim, siz hasarımı karşılayın, bir de araç kiralayın' diyerek anlaşmaya gideceğini sanmam...bu tip bir durumda eğer karşımdaki yetkili servis ise, o arabayı piyasa değeri en yüksek ne ise o rakamdan kendilerine fatura ederim. kabul etmezlerse de bu işin pazarlığı vs. olmaz, açarım davayı, ilgili ne kadar üst kuruluşu da varsa olayın içine dahil ederim. hee höö o işler bizim ülkede yürümez diyenlere de selamlarımı gönderiyorum, bahsi geçen durum bu kadar net kanıtlar içeriyorsa paranızı 1 / 1.5 sene sonunda cebinize koyarsınız, ki zaten firma davayı geri çekmeniz karşılığında bu rakamı çok daha erken öder...bu iş bu kadar net iken böyle karşılıklı dallanıp budaklanması biraz garip gözüküyor.
yıllar önce ehliyetim olmadığı zamanlar yetkili servis de arabaları sürmeme izin vermeyen ustama o zamanlar ne kadar çok kızsam da şimdi onu daha iyi anladım...

eksisozluk.com/gurses-opel-rezaleti--5205726?focusto=63450870
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri