Bilindiği üzere Opel bir General Motors markasıdır. Opel GT Roadster her ne kadar Opel arması taşısa da ilk akla geldiği gibi Alman markasına ait alman üretimi bir araç değildir. Araç Gm'nin Saturn markasının SKY Redline modeli olarak ürettiği bir araçtır ve Avrupa'ya Opel arması ile ithal edilmiştir. Gm'nin Amerika'da bir fabrikasında abisi Corvette ve Camaro ile ortak noktalar taşıyacak şekilde üretilmiştir. Ayrıca aynı platform ve motor Pontiac Solstice GXP modelinde de kullanılmıştır. Ülkemizde tahminlerime göre 10 adeti geçmeyen hatta 8 adet olduğunu düşündüğüm oldukça az satılmış bir modeldir. Fakat okuduklarım bu aracın oldukça özenilerek ve ilgilenilerek tasarlandığını ve kaliteli parçalarla üretildiğini anlamamı sağlıyor.

Biraz teknik özelliklerden bahsetmem gerekirse araçta 2.0LT LNF L4 kodlu Turbosarjlı motor kullanılmış. Turbo ile desteklenen bu motor fabrika verisine göre 264 Hp 350 nm Tork üretmektedir, ayrıca Gm kendi çıkardığı upgrade kit ile 290 hp ye çıkarılmasını sağlamış. Aracın Turbosu “Twin-scrool“ olarak tabir edilen teknolojiye sahip ayrıca motorun krank ve piston kolları fabrikasyon Forged olarak üretilmiş. Orjinal bir kit ile 290hp olabilen motor aftermarket işlem ve parçalarla kolay bir şekilde güçlenmesi sağlanabilecek alt yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Zamanla daha hakim olucam öğrendikçe paylaşırım.

GT gördüğüm kadarı ile genelde 5 ileri manuel şanzıman ile satışa sunulmuş(Saturn sky redline modelinde 5 ileri otomatik versiyonda mevcut Gt de kullanıldımı bilmiyorum). %49-%51 ağırlık dengesi ile üretilen GT birçok araca kıyasla daha geniş olması, tekerlerinin köşelerde bulunması ve dingil mesafesinin kısa olması gibi etkenler birleştiğinde çok iyi yol tutan dengeli bir araç oluyor. Aracın en can alıcı tarafı kuşkusuz cabrio olmasıdır. Ancak bu kadar görsel ve güncel tasarlanmış bir aracın tavanının manuel açılıp kapanması ilk başta garip gelse de bunun yer sıkıntısı ve hafiflik adına yapılmış olmasının etkisi ile bozulacak bir otomatik açılır tavanınızın olmadığı düşüncesi bu duruma olumlu bir hal aldırıyor. Ayrıca tavanın açılıp kapanması gayet kolay ve pratik. Arka bagaj kapağı açılıyor, içeriden tavan kilidi açılıyor ve 1 hamle ile tavan bagajın içine giriyor. Tavan açıldığında bagajda dip kenarlar hariç yer kalmıyor bunu unutmamak gerek. İç donanımdan bahsetmem gerekir ise donanımlar değişebilir. Kendi aracımdan bahsedeyim:

Cruise Control
Direksiyondan Teyp Kontrol
Klima(bazı rivayetlere göre kliması olmadığı söylendiği için yazma gereği duydum)
Yarı Elektrikli Şöför Koltuğu(Yükselme Alçalma Elektrikli)
6'lı cd changer
Yolcu koltuğunun arkasında gizlenmiş bas ile çeşitli noktalrdaki hoparlörlerle orjinalde iyi bir ses sistemi mevcut
Aux input
Deri direksiyon ve koltuklar
Elektrikli ısıtmalı aynalar
3 Kademe Sürüş Kontrol Sistemi

-1. Kademe Traction Off – Patinaja izin verir
-2. Kademe Compomotive Mode - Aracın arka salınımı serbest bırakılıp ön tarafın kontrolü bırakılmaz
-3. Kademe ESP'ninde iptali ile elektronik sürüş destek sistemi tamamen devre dışı kalır vs..

OPEL GT ROADSTER
tümünü gör
ilgili galeri