Bilindiği üzere Opel bir General Motors markasıdır. Opel GT Roadster her ne kadar Opel arması taşısa da ilk akla geldiği gibi Alman markasına ait alman üretimi bir araç değildir. Araç Gm'nin Saturn markasının SKY Redline modeli olarak ürettiği bir araçtır ve Avrupa'ya Opel arması ile ithal edilmiştir. Gm'nin Amerika'da bir fabrikasında abisi Corvette ve Camaro ile ortak noktalar taşıyacak şekilde üretilmiştir. Ayrıca aynı platform ve motor Pontiac Solstice GXP modelinde de kullanılmıştır. Ülkemizde tahminlerime göre 10 adeti geçmeyen hatta 8 adet olduğunu düşündüğüm oldukça az satılmış bir modeldir. Fakat okuduklarım bu aracın oldukça özenilerek ve ilgilenilerek tasarlandığını ve kaliteli parçalarla üretildiğini anlamamı sağlıyor.

Biraz teknik özelliklerden bahsetmem gerekirse araçta 2.0LT LNF L4 kodlu Turbosarjlı motor kullanılmış. Turbo ile desteklenen bu motor fabrika verisine göre 264 Hp 350 nm Tork üretmektedir, ayrıca Gm kendi çıkardığı upgrade kit ile 290 hp ye çıkarılmasını sağlamış. Aracın Turbosu “Twin-scrool“ olarak tabir edilen teknolojiye sahip ayrıca motorun krank ve piston kolları fabrikasyon Forged olarak üretilmiş. Orjinal bir kit ile 290hp olabilen motor aftermarket işlem ve parçalarla kolay bir şekilde güçlenmesi sağlanabilecek alt yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Zamanla daha hakim olucam öğrendikçe paylaşırım.

GT gördüğüm kadarı ile genelde 5 ileri manuel şanzıman ile satışa sunulmuş(Saturn sky redline modelinde 5 ileri otomatik versiyonda mevcut Gt de kullanıldımı bilmiyorum). %49-%51 ağırlık dengesi ile üretilen GT birçok araca kıyasla daha geniş olması, tekerlerinin köşelerde bulunması ve dingil mesafesinin kısa olması gibi etkenler birleştiğinde çok iyi yol tutan dengeli bir araç oluyor. Aracın en can alıcı tarafı kuşkusuz cabrio olmasıdır. Ancak bu kadar görsel ve güncel tasarlanmış bir aracın tavanının manuel açılıp kapanması ilk başta garip gelse de bunun yer sıkıntısı ve hafiflik adına yapılmış olmasının etkisi ile bozulacak bir otomatik açılır tavanınızın olmadığı düşüncesi bu duruma olumlu bir hal aldırıyor. Ayrıca tavanın açılıp kapanması gayet kolay ve pratik. Arka bagaj kapağı açılıyor, içeriden tavan kilidi açılıyor ve 1 hamle ile tavan bagajın içine giriyor. Tavan açıldığında bagajda dip kenarlar hariç yer kalmıyor bunu unutmamak gerek. İç donanımdan bahsetmem gerekir ise donanımlar değişebilir. Kendi aracımdan bahsedeyim:

Cruise Control
Direksiyondan Teyp Kontrol
Klima(bazı rivayetlere göre kliması olmadığı söylendiği için yazma gereği duydum)
Yarı Elektrikli Şöför Koltuğu(Yükselme Alçalma Elektrikli)
6'lı cd changer
Yolcu koltuğunun arkasında gizlenmiş bas ile çeşitli noktalrdaki hoparlörlerle orjinalde iyi bir ses sistemi mevcut
Aux input
Deri direksiyon ve koltuklar
Elektrikli ısıtmalı aynalar
3 Kademe Sürüş Kontrol Sistemi

-1. Kademe Traction Off – Patinaja izin verir
-2. Kademe Compomotive Mode - Aracın arka salınımı serbest bırakılıp ön tarafın kontrolü bırakılmaz
-3. Kademe ESP'ninde iptali ile elektronik sürüş destek sistemi tamamen devre dışı kalır vs..

OPEL GT ROADSTER
Arac çok fazla görülüp incelenmediğinden canlı görenler baya güzel bir arabaymış, fotoğraflardan çok daha güzel derken "Ya direksiyon OPEL işte insan şunu farklı yapar" eleştirisinde bulunuluyor :) Aslında direksiyon abisi Corvette c6 ile aynı :)

Canlısını görmeyen fotoğraflarda görenler için şunu söyleyebilirim "HAYIR" küçük bir araç değil :) Aracın tasarımı itibari ile özellikle fotoğraflarda toparlak bir görüntü görülüyor ve bu his aracın küçük olduğu yanılgısı yaratıyor. Roadster olduğundan dolayı arkası biraz kısa olmasına rağmen S2000'den 3,5cm kısa fakat 6,5 cm civarında daha geniş olduğunu örnekleyebilirim.

En çok merak edilen ve sorulan sorulardan bir tanesi "Parça sıkıntısı var mı?" Arkadaşlar hangi markanın olursa olsun, nadir satılan ve parçaları diğerlerine göre pahalı olan spor otomobil sınıfındaki araçların belli başlı filtre, balata vs gibi basit parçalar dışında yedek parçasını hazırda bulmak zor. Eğer Opel servisinden bir parça talep ederseniz 15-20 günlük süre içerisinde parça teslimi sağlanıyor. Ancak istediğiniz parçaları Amerika'dan yine 10-15 günde kendiniz getirtebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum, yalnız Amerika'dan parça getirmek için kullanmanız gereken anahtar cümle: "Saturn SKY redline" :) Opel GT Roadster diye ürün ararsanız, Almanya'dan birkaç parça bulabilirsiniz, kapsamlı ve ayrıntı parçalar için Sky Redline olarak aramak gerekiyor

Aracımı alalı henüz 1-1,5 ay oldu. Araştırmalarım almadan uzun zaman önceden başladığı için emin olup buraya yazdığım ve emin olmadığım birçok özellik ve bilgisini öğrendim. Şimdi en etkili olan tecrübe kısmına geçtim. Araç ile ilgili yeni bilgiler edindikçe yazıya ekleyeceğim.
1968 ile 1973 yılları arasında üretilen ilk jenerasyonu hafifliğiyle dikkat çekmiş model. sportif sunuş, güçlü motor ve hafiflik birleşince ortaya güzel bir performans arabası ortaya çıkmıştı.

2000'lerde üretilen ikinci jenerasyon biraz ilk neslinin mirasını yemiş gibi. satış rakamları pek umulduğu gibi gitmedi ancak şık görünümü ve yine güçlü motoru ile sahipleriyle aralarında bir bağ oluşturmayı başarmış bir araç oldu.

Araç 2006 2009 Yılları arasında üretilmiştir.
Teknik Veriler:
Araç Önden Motorlu Arkadan İtişli Fabrikasyon Kilitli Difransiyelli bir araçtır
Motor Hacmi: 4 Silindir 1998 cc Turbo
Motor Gücü: 264 hp 353nm
Dingil mesafesi: 2,416mm
Uzunluğu: 4,100mm
Genişliği :1,813 mm
Yüksekliği: 1,274mm
Boş Ağırlığı: 1395 kg
Yakıt Deposu: 50 lt
Orijinal Lastik Ebadı: 245/45/18
Bijon Aralığı : 5x110
0-100 km Hızlanma: 5.7 Saniye
Şehir İçi Tüketim: 13lt /100km
Şehir Dışı Yakıt Tüketimi: 6,9/100
2007 veya 2008 model hatırlamıyorum sanayide karşılaştım bu ufaklıkla.Bir kaç boya işlemi vardı ve bi yere götürmem istendi bende atladım bastım marşa.Araç çizgifilm tadında bir araba öncelikle.İç mekan tasarımı tırt.Fazlasıyla ilgi çeken iyi giden ve yanlayan bir araba.Ben kullandığımda çok fazla etkilenmedim.Elbette hayalini kuran arkadaşlar vardır bende ilk oto dergilerinde gördüğümde aşık olmuştum fakat araba konsept olarak kalmış gibi benim gözümde.Acaba yukarıdaki arkadaşın arabasının mı canını aldım diye sorguladım.
2007'den bu yana 250 beygir gücünde dolaşmaktadır sokaklarda.
Aslen Pontiac Solstice olan ama Avrupa pazarında Opel GT adıyla satılan roadster.
Ortadan motorlu yapısına rağmen eski GT'ye yakışan başarıya ulaşan modeli için (bkz: Opel Speedster).
Son 1-2 haftadır göztepede ve caddebostan civarlarında bir adet gördüğüm ve oldukça hoşuma giden alet. Egzoz sesi çok hoşuma gitti ayrıca. Beğenimi kazanan bu makine için direkt sözlüğe koştum ve nihayet açılmış başlığı.
Opel speedster'le alakası olmayan arabadır. Speedster Lotus elise bazlı, bu araba ise Corvette'den türetilmiş bir arabadır. Muhteşem özelliklere, şasiye ve motora sahip olmasına karşın ülkemizde ve dünyada tutmamıştır ve üretimi 7519 adetle sınırlı kalmıştır. Az üretilmiş olmasından ötürü geleceğin klasik adayıdır. Fiyat perfomans olarak bakıldığında S2000'in en ciddi alternatifidir. Kendisi tabiri caizse küçük Corvette'dir. Turbolu motorundan dolayı modifiye açısından önü çok açıktır. Beğendiğim ve kullanmak istediğim ender arabalardandır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri