3 Mart 2016’da Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak otomobil.

Güzel bir teaser yayınlamışlar, geliyoruz diyorlar. Yenilenmiş şasi ile bir hayli yol kateden Opel eğer bu hamlesini güzel oynarsa marka imajı çok gelişir.

Hafiflemiş olacak olan Gt bakalım beğenilecek mi?
Bir önceki nesli gibi saçma sapan olmayacak olan otomobil.

Opel o günden bugüne çok geliştirdi kendini, ben çok daha iyi bir şeyler bekliyorum.
(bkz: Buick Avista)
opel'in, spor arabalarına uyguladığı şu "gözleri kısıp elmacık kemiklerini iyice şişrme" modasının son kurbanı. hiç olmuş mu? olmamış.
turbo beslemeye sahip 1 litre hacimli motor ve 1 tonun altında kalan ağırlık ikilisiyle muhtemelen eğlenceli bir sürüşe sahip olan konsept.

Arkadan itişli bu arada.
0'dan 100'e, 8 saniyenin altında ulaşabilen, maksimum hızı 215 km/s olan opel'in yeni canavarı.
normal şartlarda 115 beygir güç üretebilen 1.0 litre hacimli motor, bu araçta 145 beygir gücüne ve 205 nm tork'a ulaşıyormuş.
2016'nın en iyi konsept otomobili seçilen araç. hakkındaki basın bülteni ise şöyle:


--- spoiler ---
2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nın yıldızı Opel GT Concept, Alman Tasarım Konseyi’nin prestijli Otomotiv Marka Yarışması'nın konsept kategorisinde “en iyilerin en iyisi” ödülüne layık görüldü. Tören 29 Eylül’de Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Ödülü Opel adına Tasarım Başkan Yardımcısı Mark Adams alacak.

İlk defa Cenevre Otomobil Fuarı’nda podyuma çıkan GT, fuarın hem En İyi Konsept Otomobili hem de Fuarın En İyi Otomobili seçilmişti.
Sıra dışı tasarımı ve rafine görünümüyle dikkat çeken GT Concept’in tarihi, Opel’in 1965 yılında tasarladığı Avrupa’nın ilk konsept otomobili Experimental GT’ye dayanıyor. Tasarımcıları onu “tekerlekli heykel” olarak tanımlıyor. Çoğu konsept otomobil abartılı boyutlar, tekerlekler ve teknolojiler üzerine yoğunlaşırken, Opel GT Concept’in tasarımcıları amaçlarının sadeliğe erişmek olduğunu açıklıyorlar. Bu yaklaşım kendine güveni de beraberinde getiriyor. 3,85 metre boyu ile GT Concept, Corsa gibi çoğu küçük otomobilden bile daha kısa. Heykelsi tasarım yaklaşımına uygun şekilde, yan aynalar, silecekler ve kapı kolları gibi tüm ek parçalar da tasarımdan çıkarıldı. Sonuç: Gerçekten tek parçadan oluşmuş gibi görünen bir otomobil.

Opel GT Concept’i diğer konsept otomobillerden ayıran bir diğer özelliği ise, geniş kitlelerin ulaşabileceği fiyatta kalması. Tasarımcılar bu durumu “fiyatı değil tasarımı radikal” diyerek açıklıyorlar. Çoğu konsept otomobile sadece yüksek gelir seviyesindeki kişiler erişebilir. Buna karşılık GT Concept herkesin satın alabileceği bir tasarım. Motoru Corsa ve Adam modellerinde kullanılan 1.0 Turbo. Bu motor GT Concept’in küçük boyutları ve hafifliği ile birleştiğinde sıra dışı bir sürüş deneyimi sunuyor.
--- spoiler ---
en iyi konsept otomobil ödülünü almış olan arkadaş. bana biraz lobi işi gibi geliyor ama işin detaylarını henüz öğrenemedim. neden bu kadar olay oldu, teknik olarak sebepleri ne bilen biri var ise mesaj kutuma bekliyorum.
en iyi konsept ödülünü nasıl aldığını birinin çıkıp açıklamasını beklediğim araba.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri