Opel'in Meriva modeli yerine üretmeye başladığı, B segmentinde yer alan crossover modelidir.

Markanın ikinci X modeli (ilki Mokka X'ti) olan Crossland, Astra altyapısına sahip olsa da bulunduğu sınıf itibarıyla Renault Captur, Nissan Juke ve Peugeot 2008 gibi modellere rakip olarak üretildi. Otomobil Astradan 160 mm kısa ve 100 mm yüksek olacak şekilde tasarlanmışken, sürüş pozisyonu da 20 mm yüksek konumlandırılmış.

Araçta hangi motor seçeneklerinin kullanılacağı henüz belli olmasa da Astra'daki seçeneklerin yer alacağını söyleyebiliriz.

Kabinde oldukça yeni teknolojilere yer verilmiş. Dokunmatik ekran Astra'dakinin aynısıyken opsiyon olarak kör nokta, şerit takip, çarpışma önleyici, gelişmiş park desteği, Apple CarPlay ve Android Auto uygulamaları gibi donanımlar alabiliyorsunuz.

Markanın son dönem tasarım anlayışıyla şekillendirilen otomobilin lansmanı Cenevre Fuarı'nda yapılacak, satışına fuardan hemen sonra başlayacaktır.

2017'nin ilk ya da ikinci çeyreğinde ülkemizde de satılması planlanan otomobildir.

Detaylar belli olunca her zaman olduğu gibi buradan sizlere aktaracağız.

Opel'in "aga mpv piyasası bitti herkes crossover üretiyor asıl para burda" düşüncesiyle girdiği piyasanın son ürünü.
X adı altında crossover sınıfta 3 adet model olacak. Mokka X,Crossland X ve Grandland X.

Crossland X şehirli genç ailelerin haftasonu kaçamak yapmayı sevenlerin, yani şehirde taşra havası almak isteyenlerin aracı olmuş. Bana göre en dikkat çekici özelliklerinden birisi ise arka koltukların 100mm ileri geri hareket edebiliyor oluşu. Bunun dışında Head-Up display,Otomatik Park,Opel Eye sistemine dahil sürüş destek asistanları gibi bu sınıftaki rakiplerine oranla zengin donanım seçenekleri sunması elini güçlendirebilir. Umarım saçma bir fiyatlandırmayla ülkemize gelmez.
pazardaki kaymağı diğer tüm firmalar tükettiği içni maalesef amacına ulaşamayacak olan crossover'dır. opel bazı şeylere geç kalmasa aslında çok iş yapacak ama adamlar her türlü teknoloji ve yeniliği çok geriden takip ediyor.
PSA Grubu'nun üretimi olan EMP2 platfomu üzerine şekillenen otomobildir.

Opel'in modeli olsa da üretimi PSA'nın Fransa, Sochaux'daki fabrikasında gerçekleştirilecektir.
temmuz ayında türkiye'de satışlarına başlanacak olan opel.
Opel, PSA grubuna geçtikten sonra çıkan ilk model opel crossland x modeli. Bu modelin enjoy paketinde bile deri direksiyon, arka park sensörü, 6 hava yastığı, cruise control, led gündüz sürüş farı, lastik basınç sistemi gibi standart donanımlara ilaveten 7 inç dokunmatik renkli ekran, apple car play / android auto, şerit ihlali uyarı sistemi, trafik işareti ihlal sistemi, otomatik yanan farlar gibi donanımlar var.

Dilerseniz bunlarla da yetinmeyip paket ekleterek neredeyse 140 -150 bin liralık d segmenti araçlarda bulunan donanımlara sahip olabiliyorsunuz.

Sanırım araçta tam otomatik şanzıman var. Buna rağmen bu crossover'ın yakıt tüketimi şehir içi 6.5 olarak tespit edilmiş umarım doğru bir ölçümdür. 0-100 değeri de bu aracın bir b crossover olduğunu hesaba katarsak gayet tatmin edici.

Aracın arka tasarımı gayet dikkat çekici. Ön tasarımı ve ızgarası ise agresif bir tasarıma sahip. Siyah renginin çok yakışacağını düşünüyorum. Ebat olarak yine b segmenti crossover olarak konumlandırılan Mokka X'den yakıt tüketimi olarak daha iyi değerlere sahip ve fiyat olarak daha rekabetçi.

Boyut olarak ise Mokka X 4275 mm iken bu araç 4212 mm.

Yalnız bir şeyi hatırlatmakta fayda var bu aracın lastik ebatı yaygın ebat olmadığı için pahalı.
Ülkemizde 1.2 lt 81 bg (manuel) ve 110 bg benzinli (otomatik), 1.6 lt 99 bg dizel motorlarla satılan otomobildir. Enjoy ve Excellence olmak üzere iki donanım paketi vardır.

Crossland X'in tam fiyat listesi şu şekildedir:
1.2 Benzinli 81 HP MT Enjoy 81.900 TL
1.2 Benzinli 110 HP AT Enjoy 89.900 TL
1.6 Dizel 99 HP MT Enjoy 94.900 TL
1.2 Benzinli 81 HP MT Excellence 93.900 TL
1.2 Benzinli 110 HP AT Excellence 101.900 TL
1.6 Dizel 99 HP MT Excellence 106.900 TL
Opel Meriva 'nın yerine geçmesiyle Opel'in de MPV yerine Crossover tercih etmeye başlayan üreticilerden biri olduğu görülmektedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri