Opel'in zamanında en çok sevdiğim arabasıydı.
Oldukça düşük yakıt tüketimi (4.5-5 litre), sınıfına göre sessizliği, kabin hacmi falan hepsi güzeldi.
Eksik yanları ise kötü ses sistemi, kromaj kaplı olan kapı kollarının soyulması hatta el kesmesi ve çok güçsüz klimasıydı. Yeni kasa ile bence o albenisini kaybetti.
Tanıdık bir kanser sebebidir.

(bkz: 2006 fiat punto 1.3 mjet yazılım)
çok hantal olması dışında güzel arabadır.
içeri çok ses alır yani izolasyonu zayıftır, lastik sesi de çokça gelir.
bunlar b segmenti bir arabadan zaten beklenebilecek şeyler. bunlar dışında tüm beklentileri fazlasıyla karşılar.
kapı kolları soyulup adam yaralayan arabadır.
soyulmuş kapı kolunu çektiğinizde elinizde bir kaç çeşit yaralanma oluşabilir, panik yapmayınız en yakın polikliniğe gidiniz. keza kollar plastiktir tetanoz falan da olamazsınız.
Almanya'da kimsenin sevmediği otomobil. Evet burada neredeyse sudan ucuza satılıyor ama ona rağmen kimseye yaranamadı. Bunda inanılmaz hantal oluşunun ve kötü malzeme kalitesinin sebep olduğunu düşünüyorum. Yoksa kimse bu kadar ucuz bir otomobile bok atamaz.
2013 modeli için belirtmek gerekirse kronik sorunları olan ancak genel olarak ele alındığında idare eder, tam bir ilk arabadır. Hani bir şey için rahatsızlık duymazsın, seni ırgalamaz ama hep aklında değiştirmek/yenilemek daha iyisini almak vardır. Heh, işte o şey bir arabaysa o da bu arabadır.

Nedir bu kronik sorunlar derseniz; kızdırma bujileri çabuk ömrünü doldurur, ampüller(gerek konsoldaki gerekse farlardaki) sık sık patlar, direksiyon pul pul soyulur, marş motoru zayıftır geç marş basar, arka amortisörlerden gıcırdar.

Bunların dışında malzeme kalitesi fena değil. Çok iyi hissettirmez ama her an elinde kalacakmış gibi de değildir hani.
Motor fazla sorun ve arıza çıkarmaz. Klişe tabirle yağını, suyunu koy yola devam. Ancak 75 hp, 170 nm ile 1200 kiloya yakın kasa pek tatmin etmez, atik değildir.
İlk vites çok kısadır, tümseklerde 2'de geçmekte fayda var yoksa 1'e alırsan silkeleyebilir. 100 km/h hızda 5. viteste 2000rpm çevirir. Yani uzun yolda 120-130km/h gibi hızlarda şehir içinde yaktığından daha fazla yakıt tüketimi olur. İstanbul şehir içi 5.5 lt/100km, şehir dışı ortalama 120km/h hız ile 6lt/100km yakıt tüketim verilerim.
Yalıtım 90km/h hıza kadar fena değildir. Daha hızlı giderseniz sağlam rüzgar sesi alır, müzik sesini açmanız bağırarak konuşmanız dışında bir çözüm bulamadım. Trim sesi az da olsa mevcuttur. Yol/lastik sesi fazlasıyla vardır malesef.
Oturma pozisyonu sportif hissetiriyor bana. Direksiyondaki boşluk ve yapaylık bu hissi öldürüyor tabi. Koltuklar da çok rahatsız değil segmentine göre. Ek olarak arka koltuktaki diz ve baş mesafesi rakiplerinin önünde.
Yol tutuşundan memnunum. İyi bir lastikle kolay kolay yolu bırakmıyor. Zorlarsan arkadan kopuyor haliyle ve toplaması biraz zor olabilir.
Frenlerin hissiyatı güzel ve gidişinin aksine duruşu sağlamdır. Aslında gidişi de tok ve sağlamdır, kolay savrulmaz ama kağnı da tok ve sağlamdır değil mi?
Debriyajı ömrümde kullandığım en sert debriyaj pedalıydı. Sol ayak bileğinize yoğun trafikte bengay falan sürün derim ben.

Toparlayacak olursam şehir içinde işini görür, üzmez, çok masraf çıkarmaz, fazla yakmaz, konforlu olmasa da uzun yola çıkabilirsin. Fiyatını düşünürsek alınır mı alınır, fazla bir şey beklemeden bir kaç sene binilir ve satılır derim ben.
B segmet arabadan beklenen herşeyi karşılar. Fazlası değil. Şahsımca overdrive tarzı bir 6. vites istiyor. Hani motor gürültüsü felan geçtim, 100-110 giderken hala fazlası ile canlı bir motor. 6. vites olsa rahat rahat gider yani.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri