2008 model hatchback lpgli modelini 3,5 yıldır 78000 km boyunca kullandığım ilk arabam.
Satın alırken özel bir tercih sebebi bulunmamakla beraber, o zaman için emsallerine göre nispeten uygun fiyatı, makul donanımı, ilk araba alacak olmanın verdiği heyecan, daha öncesinde kuş serisinden başkaca doğru dürüst bir aracın direksiyonuna oturmamış olmanın araca dair verdiği aracın kaliteli olduğu intibaına verdiği katkı ve satıcı olan arkadaşın yaptığı indirim neticesinde satın aldım.
Sıkça bahsedilen elektronikve başkaca kronik arızaları şükür ki yaşamadım. Ancak daha vahim olan motor arızasını yaşattı bana. GM grubunun motorlarının lpg ile uyumsuz olduğunu bilinçsiz bir tüketici olarak araç ışıklarda durduğumda azer bülbüle bağladığında anladım. 3000 TL masraf çıkarttı. Ufak tefek sıkıntılar hariç bu arızasından başka beni üzen durumla karşılaşmadım. Daha ne olacaktı :) belki yaşının verdiği yorgunluktur; koltuklardan, havalandırma yönünü değiştirdiğinizde içerde dönen parçalardan, panaromik cam tavanın kontrol düğmelerinin bulunduğu bölmeden, ordan burdan sesler gelmekte.
Performans olarak tüpün etkisi mi bilmiyorum uzun yolda yokuşu uzaktan görse bayılıyor araba, istiyor ki hep 3500-4000 devir arasında gidelim. Şehir içi çoğu araba yeterli zaten. Yakıt tüketimi benzinde fena, tüp olmasa binilmez, o da ayrı masraf çıkartır. Bagajda tüp olduğu için bagaj kuşa dönüyor, bu haliyle kesinlikle çocuklu aile arabası değil (satmak istememin başlıca sebebi). konforlu da sayılmaz, süspansiyonlar taş mübarek, insan arabanın içinde ayağını burkar mı:) güncel araçlarla kıyaslayınca sanki motor bölümüne yalıtım yapılmamış, motor sesi içerde. Ayrıca motor titreşimli çalışıyor. Uzun yolda lastik sesini de çok alıyor ama motor sesi neredeyse teybi bile bastırdığından lastik ve yol sesini farketmek daha zor. segmentinde başka araçlar da kullandım kıyaslarsam yol tutuşuna laf söyleyemem.Bakım masrafları sanayide pek üzmeyecek cinsten.
Velhasıl her haliyle ortalama bir araçtır. Her ne kadar tekrar astra almaya soğuk baksam da yeni kasası ilgi çekicidir. bi de arabanın adı belli değil bi yerde vauxhall , başka yerde astra çok itici.
Sonuç olarak alana alma demem ancak tavsiye edeceğim bir araç da değildir. Bu eleştirilerin yazarı hala araç tercihini netleştirememiştir.
Sattım gitti. biraz aşağı verdim ama birsürü masrafı vardı.Satarken önceden haberdar olmadığım kusurlarına vakıf oldum. Siz siz olun opel astra arabada lpg den uzak durun. sağladığı avantaj çıkardığı masraflar yüzünden kuşa döndü.
tümünü gör
ilgili galeri