test ettiğim iki c segmenti otomobilin karşılaştırmasıdır.

bir önceki kasasına göre bütün ağırlıklarından arınmış yeni Astra oldukça başarılı bir giriş yapmıştı. Hatta 2016 opel astra dizel otomatik test sürüşü güncesi başlığından kendisi hakkındaki görüşlerimize ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde en çok tercih edilen kombinasyon olan dizel otomatik seçenekleri ile karşılaştırmaya başlayalım.

Astra 1.6 dizel otomatik 136 hp 320 nm tork. Peugeot 308 1.6 dizel otomatik 120 hp 300 nm tork. Öncelikle performans olarak Astra'nın gücünü tamamıyla yere aktarmayı başarabilen ender Opel modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. 308'de de herhangi bir performans sıkıntısı yok açıkçası.

308'in 0-100 hızlanması 9,5 saniye.
Astra'nın ise 0-100 değeri 10.1 saniye gösteriliyor. aradaki 0.5 saniyelik farkı hiçbir beden olarak fark edemeyiz şimdi doğruya doğru.

yol tutuş performansı ve eğlence olarak bakacak olursak Astra'nın bir tık daha yukarıda olduğunu söyleyeyim. Gerek esp'nin haddini bilen tavırları gerekse birazcık arkasıyla oynamaya izin veren yapısı ile Astra daha eğlenceli geldi bana. 308 ise bu konuda Golf tarzı bir olgunluğa erişmiş. Viraj limitlerinde çok oynaşmanıza izin vermiyor. Gerektiği yerde bir bütün olarak açılıyor ama herhangi bir tehlikeyi asla söz konusu etmiyor.

Donanım olarak ikisinin de fullünden gidersek ikisinin de ön farlarda kullandığı led teknolojisi gerçekten çok iyi. Ama Astra'nın matrix farları karşıyı rahatsız etmeme gibi değişik bir yapıya sahip. Bizzat denemiş birisi olarak bunun da muazzam bir olay olduğunu söyleyebilirim ama 308'in de öndeki ledler ile mükemmel bir selektör kuvveti var.

Yalıtım olarak iki araç da başarılı. 308 içeride birazcık daha erken trim seslerine yatkın fakat Astra'yı o kadar fazla mıncıklayamadım. Dashboard ve içerideki mutluluk açısından tercihim daima 308 olurdu. 308'de çoğu kumanda etkeni orta ekrana yüklense de Astra'daki ekranın da çok kullanışlı olduğunu söyleyemem.

308'in park asistanı çok çok çok fazla başarılı.

Şanzıman performansları ise birebir aynı diyebilirim. Manuele aldığınızda pek sizi dinlemeyen ama sıkışık trafikte asla rahatsızlık vermeyen iki tork konvertörlü şanzıman için herhangi bir galip belirleyebilmem mümkün değil.

Tasarım olarak Astra çok üst seviyelere geldi ama 308 de bundan geri kalır yanı yok.

Yakıt tüketimi olarak 308'in muazzam derecede tutumlu olduğunu söyleyebilirim. Astra ise orta düzeylerde ama asla fazla değil. Hatta güncede o kadar gazlamamıza rağmen 6-7 litrelik bir tüketim gösteriyordu.

Milletler savaşında mutlaka bir Fransıza karşı Alman kazanacaktır ama şahsi fikrimi soracak olursanız içinde kendimi mutlu hissettiğim taraf 308'di.

Gerisi size kalmış.

edit: fiyat eklemesi

Astra full donanım paketi ile 104 bin lira civarında, 308 ise 96 bin tl civarında yer alıyor.

gözümü bir türlü güzel görünemeyen direksiyonu yüzünden opel astra'yı tercih edeceğim karşılaştırma.

(bkz: 2016 opel astra dizel otomatik test sürüşü güncesi)

(bkz: peugeot 308 1.6 bluehdi eat6 test sürüşü)
Peugeot'un direksiyon benim gözüme takılıyor simetri hastalığı var napayım yamuk.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri