1992 yılında tasarlanmaya başlanılıp 1998 yılında satışına start verilen Opel modelidir.
Coupe ve cabrio'su Bertone tarafından tasarlanmıştır. Satışı 2009 yılına dek devam etmiştir.
Ülkemizde bir dönem çok sattı, elektronik problemleri ile biraz baş ağrıttı. Yol tutuş olarak çok bir şey sunmasa da fiyat/performans olarak ülkemizde tutulmuştur.
Focustan sonra sınıfında en iyi yol tutan 2. model olduğu söylenirdi, 1 kere bindim çok test edemedim,
Coupesinin aerodinamiği çok güzeldir.
Coupe sarı rengine zamanında aşık olduğum araba. Zamanında gayet iyi bir tasarıma sahipti
Döneminin ötesinde bir tasarıma sahip otomobil.

Coupe versiyonuna aşık olmayan sanırım yoktur.
opel türkiyede en çok satan modellerinden biri. tasarım olarak pek yaşlanmayan bir görünüme sahip olmasıyla uzun bir dönem 2000-2009 marka tarafında satılmıştır.
opel in bir GM markası olmasından dolayı motor ve elektrik aksamı gm üretimidir; fakat şaşi ve diğer birleşenleri almanya menşeilidir.
önde tam bağımsız süspansiyon sistemi arkada torsiyon çubuğu süspansiyon sistemi bulundurmasına bağlı olarak yol tutuşu ortalamadır.
genelde 1.6 16 valf benzinli motorlu versiyonlarıyla karşılaşılır ki bu motor şehir içinde 10lt/100km şehirlerarası yolda 6lt/100km yakıt tüketimi gösterir. aracın toplam boş ağırlığı 1080kg olduğu için 100beygir 150newtonmetre tork üreten motor yeterli performansı verir.
aracın iç tasarımı donanımı genelde ortalamadır; fakat 2000 senesini düşününce bazı güzellikleri vardır: philips car400 müzik sistemi gibi.
bu aracın sanayide ve kullanan kimselerce en efsane olmuş yönü ise kasasıdır, inanılmaz sağlamdır. yuvarlanmalardan ve çarpışmalardan yolcu alanını korumada gayet başarılı olmuştur.
yedek parçası türkiye sınırlarında halen bol ve ucuz bulunur; fakat arıza çıkarma sıklığı yüksektir.
şu anki piyasada temizinden bir 1.6 16v astra g yi 25bintl civarlarına bulabilirsiniz.
General Motors'un T-Body adlı platformunu kullanmakta olan otomobil.
Zamanına göre yol tutuşu gayet iyi olan otomobil. Tabiki de bir mk1 focus değil sürüş dinamikleri konusunda.
Astra coupe modeline 2 yıldır sahibim. Konforu ve koltuk destekleri efsanedir. Yol tutuşu ise tam bir sürücü arabası olduğunun göstergesi. 1.6 motor ecotech olmasına rağmen virajları tırmalarcasına döner. Önden çok zor kopar. Arkası ise istenirse çok keyifli kaydırılabilir. Tasarımından ötürü seçimim bu araba olmuştu Alırken, hala daha sokakta bakınca beni mutlu eden yegane arabam
akrabamız bunu sıfır km almıştı. benzinli binildiği takdirde gercekten cok sessiz bi araç.İç mekan kalitesi gerçekten güzel.Ama tipik opel işte.Birazda problemli.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri