Fiyatına rağmen bir türlü piyasaya tutunamayan modeldir.
Classic adı altında yıllardır aynı kasayı satıp milleti bıktırdılar sebeplerinden biri bu da olabilir.
Yeni kasasının şekli şemali güzeldir, iç mekan kalitesi idare eder. Motor seçenekleri de oldukça fazla aslında. Ama bence istedikleri satış rakamlarına bir türlü erişemediler.
Şu an satışta olan kasanın (astra j) en büyük handikaplarından biri ağırlıdır zannımca. Hantallığının başına sebebi olarak gösterilen bu faktör opel fanboyları tarafından yol tutuşu, sağlamlık ve güvenlik olarak gerekli olduğu savunulur. Bir sonraki nesilde kale değer boyutlarda ağırlıktan kurtulacak olduğunu açıklayan opel bu sayede hantallığın sebebinin kesinleşmesini sağlayacak.

Burdan fanboylara not: o savunduğunuz ağırlık belli bir hızdan sonra yol tutuşuna destekten ziyade atalet yüzünden tutuş kaybına neden oluyor. Güvenlik açısından belki size güven verebilir ama dışarısı için fazladan tehlike riski oluştutuyor. Yerine kullanılacak aliminyum da aynı sağlamlığı veriyor bilin istedim.
yeni kasası ile hakettiği değeri göreceğine inandığım arabadır.
bu sefer çok çalıştılar araba üzerinde, yalap şap yapılmadığı 200 kilo ağırlık düşürülmesinden belli.

(bkz: 2016 opel astra)
Kullanan herkesin 'kronik problemlerinden' şikayetçi olduğu otomobil.

Özellikle elektronik aksamda çok problemli bir otomobildi, yeni kasa ile sanırsam bu sorunların üstesinden gelindi.
1994 ve 2004 modellerini kullandığımız ve ailecek bir daha kullanmamaya karar verdiğimiz arabadır.

özellikle abimle ben tipini sevdiğimiz için aldırmıştık fakat babam hep ekonomik olarak yakınırdı.
kronik problemleri vardı ve bırak servisi, ustaya bile götürdüğümüzde astronomik bakım masrafları çıkıyordu.

corsa tipsiz ve küçük, vectra hantal, insignia pahalı. dolayısıyla opel'i hayatımızdan çıkardık.
2008 model hatchback lpgli modelini 3,5 yıldır 78000 km boyunca kullandığım ilk arabam.
Satın alırken özel bir tercih sebebi bulunmamakla beraber, o zaman için emsallerine göre nispeten uygun fiyatı, makul donanımı, ilk araba alacak olmanın verdiği heyecan, daha öncesinde kuş serisinden başkaca doğru dürüst bir aracın direksiyonuna oturmamış olmanın araca dair verdiği aracın kaliteli olduğu intibaına verdiği katkı ve satıcı olan arkadaşın yaptığı indirim neticesinde satın aldım.
Sıkça bahsedilen elektronikve başkaca kronik arızaları şükür ki yaşamadım. Ancak daha vahim olan motor arızasını yaşattı bana. GM grubunun motorlarının lpg ile uyumsuz olduğunu bilinçsiz bir tüketici olarak araç ışıklarda durduğumda azer bülbüle bağladığında anladım. 3000 TL masraf çıkarttı. Ufak tefek sıkıntılar hariç bu arızasından başka beni üzen durumla karşılaşmadım. Daha ne olacaktı :) belki yaşının verdiği yorgunluktur; koltuklardan, havalandırma yönünü değiştirdiğinizde içerde dönen parçalardan, panaromik cam tavanın kontrol düğmelerinin bulunduğu bölmeden, ordan burdan sesler gelmekte.
Performans olarak tüpün etkisi mi bilmiyorum uzun yolda yokuşu uzaktan görse bayılıyor araba, istiyor ki hep 3500-4000 devir arasında gidelim. Şehir içi çoğu araba yeterli zaten. Yakıt tüketimi benzinde fena, tüp olmasa binilmez, o da ayrı masraf çıkartır. Bagajda tüp olduğu için bagaj kuşa dönüyor, bu haliyle kesinlikle çocuklu aile arabası değil (satmak istememin başlıca sebebi). konforlu da sayılmaz, süspansiyonlar taş mübarek, insan arabanın içinde ayağını burkar mı:) güncel araçlarla kıyaslayınca sanki motor bölümüne yalıtım yapılmamış, motor sesi içerde. Ayrıca motor titreşimli çalışıyor. Uzun yolda lastik sesini de çok alıyor ama motor sesi neredeyse teybi bile bastırdığından lastik ve yol sesini farketmek daha zor. segmentinde başka araçlar da kullandım kıyaslarsam yol tutuşuna laf söyleyemem.Bakım masrafları sanayide pek üzmeyecek cinsten.
Velhasıl her haliyle ortalama bir araçtır. Her ne kadar tekrar astra almaya soğuk baksam da yeni kasası ilgi çekicidir. bi de arabanın adı belli değil bi yerde vauxhall , başka yerde astra çok itici.
Sonuç olarak alana alma demem ancak tavsiye edeceğim bir araç da değildir. Bu eleştirilerin yazarı hala araç tercihini netleştirememiştir.
Sattım gitti. biraz aşağı verdim ama birsürü masrafı vardı.Satarken önceden haberdar olmadığım kusurlarına vakıf oldum. Siz siz olun opel astra arabada lpg den uzak durun. sağladığı avantaj çıkardığı masraflar yüzünden kuşa döndü.
ismi, vauxhall'un opel kadett modelinin ilk zamanlardaki ismi olan vauxhall astra'dan alınmıştır.
piyasada tutmadığı iddia edilen otomobil. bugüne kadar türkiye pazarında 330 bin üzeride satışı gerçekleşmiş. 2015 yılı içerisinde c sınıfı hb satışlarında 11.660 ile 2., c sınıfı sedan satışlarında 13.205 ile 6., c sınıfı sw satışlarında 44 ile 6. olmuştur. üstelik yeni bu yıl yeni astra'nın geleceği biliniyorken. zaten yeni kasa da yıl sonunda geldi. baktığımız zaman sw satışları az gibi gözükse de zaten ülkemizde bu tip araçların pek fazla tutulmadığı gerçeği var.
(bkz: opel astra k)
2016 fiyatları -ülkemiz şartlarına göre- makul seviyelerde olan araba.

1.0 ecotec mta ve 1.4 turbo 150 hp at6 adlı iki farklı benzinli otomatik vites modelleri 72.000 tl'den başlayacakmış.
1.6 dizel otomatik opel astra sedan ise 82.900 tl'den başlayacakmış.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri