opel ampera'nın yetersiz kaldığı elektrikli otomobil dünyasında opel'in yaptığı "e" hamlesi.

daha az emisyon değerli üreterek daha uzun menzile ulaşmayı hedefleyen opel ampera-e'nin önümüzdeki yıl pazardaki yerini alması bekleniyor.
her ne kadar “car of the year” jürisi tarafından 2012 yılının en iyi otomobili seçilse de opel ampera'nın ihtiyaç duyduğu yenilenmeye ilaç gibi gelecek otomobildir.
aşırı ağır ve saçma sapan tasarıma sahip ampera yerine gelen ampera-e kesinlikle çok daha iyi bir tasarıma sahip. içi de güzel görünüyor ama tabii asıl önemli olan şey performansı için değerlerin açıklanmasını beklemek lazım.
yine tutmayacak olan otomobil. menzil uzatmak için motor kullanmak genellikle performanslı otomobillerde kullanılan bir teknoloji artık. yapacaklarsa adam akıllı pil koyup, uzun menzilli üretmek zorundalar.
1-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Paris Otomobil Fuarı’nda meraklılarıyla buluşacak olan opel modeli.


--- spoiler ---
O Sıfır emisyon değeriyle çevreci kimliğini ortaya koyan Ampera-e, 360 nm tork ve 206 hp gücüyle de yüksek performans vaad ediyor. Opel mühendislerinin batarya teknolojilerinde kat ettiği önemli mesafeler sayesinde çoğu elektrikli otomobillerden daha uzun menzile de sahip. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik “Ampera-e, elektrikli ulaşımın artık geniş kitlelere yayılma zamanının geldiğinin bir kanıtı” dedi ve ekledi: “Ampera-e sürdürülebilirlik ile sürüş keyfinin nasıl bir bütünlük oluşturabileceğini gösteriyor. Güçlü elektrikli motoru sürüşü gerçek bir keyfe dönüştürüyor.”

360 nm tork ve 204 hp güç ile donatılan Ampera-e 0’dan 50 km’ye sadece 3,2 saniyede ulaşıyor. Bu değer 80-120 km arasında ise sadece 4,5 saniye. Bu değerler ile Ampera-e neredeyse Opel’in sportif OPC modelleri kadar performans sergiliyor. Ampera-e’nin maksimum hız değeri ise saatte 150 km. Ampera-e’nin batarya grubu düz şekilde otomobilin tabanına yerleştirilmiş. Bu düzen aracın içinde beş yolcunun rahatlıkla seyahat edebileceği ferah bir yaşam alanı sunarken kompakt sınıf otomobilleriyle yarışabilecek bagaj kapasitesine de yer sağlıyor
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri