Opel'in Adaptive Forward Lighting (Sürüşe Duyarlı Ön Farlar) sistemi şehirde, yaya alanlarında, şehir dışı yollarda ve otobanda sürüş için genişlik, açı ve menzilde değişken ışık huzmesi dağılımı özelliğine sahip, gaz boşalımlı bi-xenon ön farlara verdiği isimdir. Bu sistem kötü hava aydınlatması, dinamik viraj aydınlatması, kavşak aydınlatması, uzun far asistanı ve LED gündüz farlarıyla desteklenmektedir. Sensörler ve yazılım, çevreyi, trafiği ve hava koşullarını sürekli gözlemleyerek uygun aydınlatma fonksiyonu arasında otomatik geçiş yapar.

Kısa bir tanıtımdan sonra geçen ki Astra J Turbo ile yaptığım 600 km'lik yolculukta bana eşlik etmiş olan, aydınlatmasını gerçekten hayran kaldığım kompakt sınıf için oldukça başarılı bir aydınlatma sunan far sistemidir. Yolculuğun büyük çoğunluğunu 135-150km bandında gerçekleştirdim, düşük hızlarda etrafı daha fazla aydınlatan farlar bahsetiğim hızlara çıktığımızda sadece önünüzü aydınlatmak için kendisini ayarlıyor. Virajlara girdiğinizde başarılı şekilde viraj içini aydınlatıyor. Sadece gördüğüm tek eksisi, selektör konusunda biraz geç kalıyor. Yani ard arda şimşek misali selektör biraz gecikmeli gerçekleşiyor. Onun dışında mesela 100 km gibi bir hızda önünüze bir araç var diyelim farlar iki etrafı aydınlatıp orta kısmı yani arabanın olduğu kısımdaki ışık yoğunluğunu azaltıyor ki öndeki aracı tehlikeye sokacak bir ışık yoğunluğu oluşmasın diye. Benim anlatmamdan çok video'dan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Astra J Cosmo donanımda standart sunulduğunu öğrendiğim bu far sistemi, Euro NCAP Yüksek ödülünü almış 2011 yılında. LED sistemlere göre Bi-Xenon sistemlerini başarılı bulduğumu da söylemeden geçemeyeceğim.

Sanırım ben tanışmakta biraz geç kalmışım (swh)
tümünü gör
ilgili galeri