1862 yılında almanya'da kurulan 1929'da ise general motors'un bünyesine dahil olan otomobil markası. almanya'daki bmw,mercedes, audi ve volkswagen gibi firmaların aksine amerikan sermayesi yön vermektedir.

kuruluşu ise oldukça enteresandır. adam opel, rüsselsheim'da bir ahırda dikiş makineleri üretirken, yönünü dönemin modası olan yüksek tekerlekli bisikletlere çevirmiştir. oğullarının bu alanda yarışlara katılmasıyla tekerlekli araçlara ilgisi artan bay opel, fransız friedrich lutzmann isimli araba tasarımcısıyla el sıkışarak bu sektöre balıklama dalış yapar.

birkaç başarısız girişimin ardından allah yürü ya kulum der ve marka kısa bir süre içinde tüm avrupa'da isminden söz ettirmeye başlar. sürekli artış gösteren bir grafik çizmelerine karşın şirketin satışlarını asıl baltayan olay ise, ikinci dünya savaşı oldu. bu esnada naziler için üretime katılan fabrikalar, üretimi iyice durdurma noktasıne gelmiş ve akabinde tüm sempatisini kaybetmiştir.

özellikle ingiltere'de olumsuz bir repütasyona sahip olan opel, bu yüzden ada'da vauxhall ismiyle arz-ı endam eder.
bir dikiş makinesi atölyesinden başlayan macera. eskiden ambleminde şimşek yerine zeplin kullanılıyordu. yuvarlak çember güveni, temsil ederken zeplin ise teknolojik gelişmeyi temsil ediyordu. günümüzde kullanılan şimşek figürü 1963 yılında hasıl oldu ve daha çok hızı temsil ettiği söylenir.
Birleşik Krallık'ta Opel yerine Vauxhallkullanılır. Sebebi de 2. Dünya savaşında Opel Adam'ın Nazilere tank desteğinde bulunmasıdır. Kinci adamlar bu İngilizler yıl olmuş 2016 hala Opel kullanmıyorlar.
Elektronik aksamı çok zayıf olan otomobiller üreten marka.

İngilizler de haklılar aslında, o kadar çok binebilecek otomobilleri varken neden gidip Opel'e binsinler ki?
Kincilik ayrı mevzu zaten.
"wir leben autos" sloganına sahip alman otomobil markası.
firma sloganın türkçe mealini "otomobilleri yaşarız" olarak açıklasa da, "biz, araba ile yaşıyoruz" çevirisi daha makuldur esasen.
yeni makinesiyle ağızları açık bırakmış marka. 1 nisan'a yakışmış doğrusu. swh

işte o makine!
işte o makine 2!
alman olmasına rağmen sağlamlık açısından kafamda hep sınıfta kalan marka. güven vermiyor bir türlü.
2016 opel astra dizel otomatik test sürüşü güncesine bakılırsa bir çok problemin üstesinden gelmeyi başarmış olan marka.
sözlükçülerin yaptığı 2016 opel astra test sürüşünden sonra şahsımın fikrini epey bir değiştirmiştir.
zaten alınabilecek iki modeli vardır; insignia ve astra. insignia zaten iyiydi, astra'da da durumu düzeltmişe benziyorlar.
bir sonraki araba alma dönemimde alınabilecekler listeme son sıradan giriş yapan marka. sebebi de son zamanlarda sözlükte okuduklarımdır. bu adamların bir bildiği vardır değil mi.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri