Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ya da kısaca OPEC, (Organization of Petroleum Exporting Countries) net petrol ihraç eden ve bilinen dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini ellerinde bulunduran 12 ülkenin oluşturduğu konfederasyondur.

Ayrıca bugünkü bir haber:
OPEC, Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği, dünyadaki petrol tröstü, bugün merkezi Viyana’da toplanıyor.
Dünyada petrol fiyatlarının tırmanmasıyla, aldığı her fiyat kararıyla, 1970’lerde ve 80’lerde dünya ekonomilerine damgasını vuran OPEC bugün yine tarihsel bir toplantıda bir araya geliyor.
Yıllar ve yıllar boyu onca toplantı yapmış olmasına rağmen, bugüne kadar yaptığı hiç bir toplantının ayrıntıları dışarıya sızmıyor. Tam bir kast sistemi.

OPEC bugün yine petrol üretimini kısmak için bir araya geliyor.

Bunun anlamı, petrol fiyatları dünyada yeniden tırmanışa geçecek, demek. Tıpkı, 1970’ler ve 80’ler gibi.

Bu yılın başında 30 doların altına kadar düşen ham petrol fiyatları şu anda 50 doları görmüş bulunuyor. Vaktiyle 120, 130 dolarlara fırlayan petrol fiyatlarını hatırlayan OPEC ülkeleri o günlerin ve o karların özlemi içinde.

Petrol fiyatlarının artması en başta petrol ithal eden ülkeleri etkiliyor, Türkiye de onlardan biri. Petrol alımına daha çok para ödeyeceğiz, dış ticaret açığı daha çok artacak, ayrıca yurt içinde enflasyon yükselecek.

haber linki
işin içine petrol girince resmi kurumun adı bile "örgüt" oluyor lan dedirten başlık.
bunlar da ilginizi çekebilir