Onuk Competition Development isimli, aslında deniz savunma ve hücum botları üreten Türk firmadır. Onuk Road ismi ile otomobil üretmektedirler. Ekber Onuk gibi zamanında anadol STC'nin de yapımında emeği geçen bir çok mühendisin katkısı ile otomobil üretmektedirler.

(bkz: onuk sazan)
türk otomotiv sanayisinde isimlerini sürekli ve bol bol duymak istediğim marka.

üstelik yeni projeleri de var.
Adini ilk defa duydugum marka keske destek verilsede tum dunya duysa
Türkiye'de sıfırdan şasi tasarlayıp, ar-ge çalışmaları yapabilen sınırlı otomotiv şirketlerinden biridir. Şu sıralar ciddi çalışmalar içindeler.

Söylentilere göre ar-ge çalışmaları tamamlandıktan sonra ABD'de atölye kurup sınırlı hacimde üretim yapmak gibi bir niyetleri var. Bunun sebebi büyük ihtimalle böyle niş araçların en büyük talep gördüğü yer Kuzey Amerika ve buraya otomobil ihraç etmek ABD kanunları yüzünden epey zor.

Bildiğim kadarıyla şu anda ellerinde üç proje var:

1-) Onuk Sazan LM: Markanın amiral gemisi olacak modeli. Asphalt 8 isimli mobil cihazlara uygun bir yarış oyununda reklamı yapılarak hafiften küresel boyutta ismi duyulmaya başlandı. Teknik Özellikleri konusunda henüz netlik yok. Gövdenin ortasına niş üreticilerin popüler tercihi Chevy raflarından bir V8 gelme ihtimali var yalnız eğer 3. Proje başarıya ulaşırsa şahsen Ford ile anlaşma ihtimalini daha yüksek görüyorum.

2-) Onuk S56: Markanın belkide üzerinde en çok zaman ve sermaye harcadığı ortadan motorlu hafif siklet spor otomobili (900 kg). İlk olarak adından da anlaşılacağı üzere Porsche 356'den esinlenen prototipleri ortaya çıktı. Esin kaynağından farklı olarak motor arkada değil ortada arka aks üzerindeydi. Birçok farklı görünümde (spyder, hardtop vs) prototipleri üretildi. Renault motoru ve şanzımanı ile yollara çıkmaya hazırken ilk defa üretime geçme söylentileri başladı. Bugün dış tasarımı büyük ölçüde 356 dan uzaklaştı. Güncel olarak resmi sitelerinde teknik bilgilerinde 1.6 Ecoboost motoru (180 beygir) ve Renault şanzımanı mevcut. Ayrıca DMA ile yapılan ortak çalışmalar sonucu tıpkı Tesla Roadster gibi E56 adında elektrikli bir versiyonu üzerinde çalışılıyor. Teknik detayları henüz açıklanmadı fakat ABD'ye gitmesi ihtimali yüksek projelerden biri.

3-) Shelby Daytona Coupé Replica: Evet markanın bana göre en büyük bomba projesi. Tıpkı 911 replikası üreten Singer ya da E-type replikası üreten Eagle Şirketi gibi eski efsanelerden birini canlandırmak için kolları sıvıyor Onuk Mühendisleri. Üstelik bu araç sadece altı adet üretilmiş, Ferrari karşısında zaferleri olan bir efsane. Şimdiye kadar üretilmiş kayda değer replikaları 100.000 dolar civarı el değiştiriyor. Ekber Onuk'un amacı otomobilin karekteristik çizgilerini koruyarak bugünün standartlarına uygun ölçülerde yeni bir yorum ortaya çıkarmak. Kaputun altında ise 2017 Ford F-150 Raptor'de kullanılacak olan 3.5 litre Turbo V6 olması bekleniyor (ki bu motorun bir diğer versiyonu yeni Ford GT 'de kullanılacak).

Uzun lafın kısası biz burada konuşurken adamlar çalışıyor. En yakın zamanda zafere ulaştıklarını görmek üzere başarılar diliyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri