Elbette herkesin kendi görüşleri vardır, lakin 250 beygir üzeri araçların önden çekişli olmasına tahammül edemiyorum ben açıkcası. Özellikle son dönemde çıkan Seat Leon Cupra, Honda Civic Type-R gibi araçların, günlük de kullanıldığını hesap edersek, önden çekiş bu araçlar için büyük dezavantaj oluşturmakta.

Önden çekişli araçlar pistlerde çok iyi dereceler yapabiliyor. Bunu kabul ediyorum. Fakat günlük kullanım şartlarının, pist kullanımından muazzam derecede farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hafif tozlu asfaltta, ıslak zeminlerde bu araçların yola tutunuşları inanılmaz zayıflıyor, En ufak gaz tepkisinde önden kayma yaşanıyor. Sonuç olarak elinizde ciddi para verip aldığınız, devamlı saran bir otomobil oluyor.

Bunun devam etmesinin sebebi elbette ki maliyetler. Bunun en güzel örneğini Volkswagen grubunda görüyoruz. Aynı sınıftan 3 araç örnek vermemiz gerekirse;

Seat Leon Cupra önden çekiş
Volkswagen Golf R dört çeker
Audi S3-RS3 dört çeker

Gibi, markanın maliyet düşündüğü seride önden çekiş sunması insanları düşündürüyor. Aynı şekilde Type-R da aşırı güçlü olmasına rağmen önden çekişli ve sarma problemini iliklerinize kadar yaşatan araçlardan.

Elbette bizden iyi biliyorlar bu işi ama, insan düşünmeden edemiyor, dört tekerlekten çekiş sistemi tercih etmek bu kadar mı zor?
tümünü gör
ilgili galeri