Otomobilin ön tekerleklerinde tahrik olması durumudur. Günümüzdeki bir çok otomobil maliyet sebepleri nedeniyle bu şekilde önden çekişlidir.

Karlı ve buzlu yollarda arkadan çekiş ve dört tekerlekten çekişli sistemlere göre avantajlıdır, bunun dışında pek bir avantajı olduğu söylenemez.

Her petrolhead gibi ben de kendisini pek sevmem.
kendine özgü faydaları bulunan sistemdir.

arkadan çekişli araca göre daha hafiftir.
arkadan çekişli araca göre ağırlık merkezi daha öndedir.
gücün ön tekerlere aktarılması daha kısa yoldan olduğu için daha küçük parçalar kullanılır -ki bu da maliyeti azaltır.

bunların toplamı da önden çekişli aracı günlük kullanım için ideal hale getirir.
zevkten ve performanstan ziyade arabaya güven ve maliyet bakış açısıyla yaklaşanların tercihidir.
önden motorlu arkadan çekişlilere oranla yola aktarılan güçte kaybın daha az olduğu aktarım sistemi.
(bkz: Fwd)

Genel olarak önden kayma yaşayan otomobillerin çekiş sistemidir. He önden kayan arkadan çekerler yok mudur? Vardır. 4 çekerler dahi vardır fakat gaz müdahaleleri ile düzeltilecek önden kaymalardır. Önden çekerlerde ise önden kaymayı sonlandıracak veya bunu aracın arkasına iletecek başka teknikler vardır.
Elbette herkesin kendi görüşleri vardır, lakin 250 beygir üzeri araçların önden çekişli olmasına tahammül edemiyorum ben açıkcası. Özellikle son dönemde çıkan Seat Leon Cupra, Honda Civic Type-R gibi araçların, günlük de kullanıldığını hesap edersek, önden çekiş bu araçlar için büyük dezavantaj oluşturmakta.

Önden çekişli araçlar pistlerde çok iyi dereceler yapabiliyor. Bunu kabul ediyorum. Fakat günlük kullanım şartlarının, pist kullanımından muazzam derecede farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hafif tozlu asfaltta, ıslak zeminlerde bu araçların yola tutunuşları inanılmaz zayıflıyor, En ufak gaz tepkisinde önden kayma yaşanıyor. Sonuç olarak elinizde ciddi para verip aldığınız, devamlı saran bir otomobil oluyor.

Bunun devam etmesinin sebebi elbette ki maliyetler. Bunun en güzel örneğini Volkswagen grubunda görüyoruz. Aynı sınıftan 3 araç örnek vermemiz gerekirse;

Seat Leon Cupra önden çekiş
Volkswagen Golf R dört çeker
Audi S3-RS3 dört çeker

Gibi, markanın maliyet düşündüğü seride önden çekiş sunması insanları düşündürüyor. Aynı şekilde Type-R da aşırı güçlü olmasına rağmen önden çekişli ve sarma problemini iliklerinize kadar yaşatan araçlardan.

Elbette bizden iyi biliyorlar bu işi ama, insan düşünmeden edemiyor, dört tekerlekten çekiş sistemi tercih etmek bu kadar mı zor?
250 beygir üstü otomobillerin önden çekiş olmasına katlanamama önermesi gayet doğru olmuş aslında. Yahu zaten o otomobil 250 beygir üstü diye hayli yüksek miktarlara satılıyor. Yani maliyetinden neyi kimden kısıyorsunuz. Yapacağınız 4 çeker otomobilde de harcadığınız maliyeti seve seve müşteriden çıkaracaksınız zaten. Neden önden çeker ısrarı neden????
Önden çeker sistemi biraz gömülmüş ancak unutulmamalıdır ki bu kategoride Megane RS gibi bir başyapıt var. Piyasadaki çoğu 4 çekerden daha keyifli olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Önden çekerin 0-100 hızlanmada dezavantajlı olduğu bir gerçek ancak virajlarda veya pist ortamında -kilit sistemlerinin de yardımıyla- neredeyse hiç bir dezavantajı kalmamıştır. Aksine ciddi bir ağırlık avantajları vardır. Bu da size ekstra frenleme, hızlanma ve viraj performansı olarak geri döner. Örnek olarak Cupra'nın ve Golf R'ın pist süreleri karşılaştırılabilir. Son olarak entry'mi Chris Harris'in Focus RS için söylediği "keşke önden çeker olsaydı" cümlesiyle noktalamak istiyorum.
Geleneksel olarak arkadan itiş kullanan mercedes-benz ve bmw de bazı modelleriyle bu furyaya katılmış bulunmakta.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri