• / 2
Saçma sapan manasız bir durumdur. Yani premiumluğa ölçüt olarak bunun alınması zaten başlı başına komik bir durum. 'Bak audiye önden çekiyor ama çok hissiz araba yeeeaa' falan gibi yorumlar gördüm gözümden kan geldi. Zaten onun hissiz olmasının sebebi audi olması. He 7 serisiyle yanlayan hissiyatı zirvede yaşayan varsa da tebrik ederim kendisini :) Hayırlı akşamlar

Edit: sürüş keyfi, sürüş dinamikleriyle; 'premium'luğun birbiriyle karıştırılıp konunun dallanıp budaklanıp değişik yerlere çekileceğini baştan öngörüyordum ama dedim belki yanılıyorumdur. Öyle
Önden çeker bir megane rs trophy'niz olmadığı sürece önden çekiş tamamen maliyetten kaçılmış ve fiziksel kurallara aykırı olan bir şeydir. Belki tam net olarak doğru bir önerme olmayabilir ama tamamen de yanlış bir önerme olduğu söylenemez. Arkadan çeker otomobiller öncelikle doğru fizik kurallarıyla yapılmıştır. Bu düşünceyle sadece hanesine 1 artı yazdırır. Onun dışında yine elde etmesi gereken birçok etken tabii ki vardır. Akıllı arkadaşlar şimdi çıkıp tofaş da arkadan çeker diyebilirler. Evet bu bir premiumluk göstergesi değildir elbet ama bir ufak kıstası olduğu kesin. Yerden yere vurulan cla'lar a180'ler aslında çok da verimli bir motoru kullanmaktadır fakat kimse mercedes'e önden çekeri yakıştıramamaktadır. Bmw'nin de ruhunu kaybetmeye yönelik yolda attığı adımlardan bir tanesi de önden çekiş üzerine kurdukları platformdur. Bmw önden çeker araba yaptığında sizi görücem demenin hiçbir anlamı yoktur ki zaten bmw sizlere hala arial fontla yazılmış dandik bir km göstergesi, katlanmayan aynalar, cruise controlsüz araçlar, bir tane paddleshifti esirgeyen donanım saçmalıkları sunmaktadır ki hala bmw bmw diye ölesiniz. Yani bmw arkadan çeker fonksiyonunu kaybettiğinde geriye kalan amblemindeki mavi beyaz renkten başka hiçbir şey olmayacak. Bu konuda ısrarını devam ettiren her marka da eninde sonunda satış rakamlarında sıkıntı yaşayacak. Tabii ki biz bunları her daim petrolhead kafalarla düşünüyoruz. Globalde nelerle karşılaşılacak kestiremeyiz fakat cla'nın a180'lerin Türkiye dışında neredeyse görülmediğini belirteyim. Herkes arkadan çeker araba alacak diye bir şey yok zaten ama Türkiye'de de gidip o kadar para verip alanların çoğu zaten arabadan anlamayan insanlar. Sanırım bmw önden çeker yaptığında görücem dediğiniz kitle de tam olarak bu kitle oluyor. Bmw olsun da sağda solda bmw amblemi taşıyor olalım da gerisi önemli değil. Veyahut benim kızım bmw'den/Mercedes'ten başkasına binemez tipli babalar türedi son zamanlarda. Bu kitle anca o kitle işte.

Son olarak bahsettiğim fiziksel durum şöyledir; mantık yürüterek de anlayabilirsiniz. Understeer'in en büyük nedeni ön tekerlerin hem gücü vermeye çalışması hem de aracı yönlendirmeye çalışıyor olmasından kaynaklanır. Yani bir aks gücü iletirken aynı zamanda yönlendirmeyi gerçekleştirirse iki işten birinde hatta ikisinde de mutlaka kayıp yaşar. Fakat fiziki olarak bu iki görevi de iki ayrı grup yaparsa ortadaki kayıp en aza iner. He bu demek olmuyor ki her arkadan çeker araba iyi yönleniyor. Hayır tabii ki ama bu düzen bile bir arabanın doğru mühendislikle yapıldığını gösteriyor.
Sadece Audi kullanıcılarının ve arkadan tahriği sadece yanlamak olarak görenlerin manasızca savunacağı bir durum .
Ama rwd buu, 1 serisi kullananlar vs yorum yapıyorlarya acaip gülüyorum:)
Gereksiz maliyet ve ağırlık arttırımıdır belli güçlere kadar..
1 serisi kullanan biri olarak soruyorum hangi yorum acayip güldürüyormuş?
Bmw 1 serisinin RWD olması mı? Yoksa Premium olarak görünmemesi mi? Yoksa HB araçta RWD kullanılmasına mı? Bana hiç biri komik gelmedi de meraklandım.
yeni a4 ün a6 nın nasıl viraj kabiliyeti olduğunu bilmeyen kişilerin ilk olarak audiye yönelttikleri saçma sapan düşüncedir
benim anlamadığım madem önden çekmek arkadan çekmek premiumluk için bir kıstas değil de neden audi'nin viraj kabiliyetinden bahsediyorsunuz? Aracın nereden çektiği bir kıstas değilse viraj kabiliyeti de bir kıstas değildir. Megane RS'in Clio 172'nin içerideki malzeme kalitesi çok mu güzel de felaket yol tutuşları ile önder çeker olmalarına rağmen o zaman bunlara da premium diyelim.
arabanın önden veya arkadan tahrikli olduğunun anlaşılmasına olanak vermeden kullansamda piskolojik olarak araba dediğin arka çekiştir.
premium araç olmanın bazı göstergeleri vardır.biride kanımca 4x4 veya arka çekiş olması.
kullanım tarzlarını öznel düşünceleri marka fanatikliğini bir yana bırakırsak üstüne basa basa ARABA dediğin zaman önden motorlu arkadan tahrikli en az D segmenti olur.
(bkz: 5 series)(bkz: e classe) ne 3 ve c gibi görece ucuz premium nede 7 ve s gibi şatafat cihazı .yani tam araba
Premium markanın aracın nereden çektiğiyle zerre kadar ilgisi yoktur. Premium marka olmak, sattığım malın premium olması ve malın satıldıktan sonra verdiğin hizmetlerin premium olmasıyla elde edilir. Aynı zamanda Premium bir marka olmak için tarihinin de olması gereklidir. Tüm bunların birleşimi markayı Premium yapar.

İş neyin nerden çektiği değil yani, insanların algısı, bu algının nasıl yönetildiği ve ürünün nasıl olduğuyla ilgili...
premium olmanın net kuralı kriteri var ise oraya bakılır, dünya genelinde 'rwd' başlığı altında bir koşulu var ise tartışmaya lüzum yoktur. eğer ki 'premimum' olabilmek göreceli bir statü göstergesi ise, sabaha kadar tartışılır yine sonuç çıkmaz çünkü bir üstteki postta belirtildiği üzere işin özü 'algı yönetimi'dir...
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir