yakıtın vuruntu kalitesinin değerlendirilmesi için kullanılan tabirdir. yurt dışında 100+ oktanlı benzinler bulunabilirken ülkemizde en kaliteli benzin 95+ oktandır. bu da bol vuruntu demek, methanol şart.
dünyanın en pahalı ve en oktansız benzinini kullandığımız anlamına gelir.
sonra gelsin vuruntular, motorlar kırılsın, evlerimize ateşler düşsün.
Motor yakıtının vuruntuya dayanma yeteneğinin ölçüsüdür.
çok bilinmese de RON, MON ve AKI olarak adlandırılan farklı oktan değerlemeleri vardır. amerikada oktan değerleri AKI verildiğinden RON'a göre daha düşük sayısal değere sahiptir. Örneğin e85 avrupa'da 103 oktan iken amerika'da 95 oktan olarak değerlendirilir.

genelde aramotik hidrokarbonlar en yüksek oktan değerine sahiptir. en yüksek oktana sahip sıvı kimyasallar arasında toluen (tiner ana maddesi), ksilen ve aseton (oje sökücü) sayılabilir. her 3 kimyasalın da çok yüksek çözücü olduğunun altını çizmek gerekir.
vuruntu yani kontrolsüz yanmaya karşı yakıtın nitelik ölçüsü.

benzin yapısı gereği çok kolay yanar. motorlardan yüksek verim alabilmek için ise, yüksek kompresyon oranına ihtiyaç duyarız. bu da daha yüksek sıcaklığa ve benzinin kendi kendine tutuşma olasılığını arttıracaktır. eskiden kurşun eklenerek benzinin tutuşma eğilimi düşürülmeye çalışılırken, hava kirliliğine neden olduğundan günümüzde, tutuşma eğilimi daha az olan hidrokarbonlar tercih edilmektedir.
düşük oranlılarının motoru mahvettiği direnç birimi. kalitesiz benzin, kontrolsüz patlamalar yaşanmasına sebebiyet verir. gerek piston ve yatakların deformasyonu, gerekse fazla yakıt sarfiyatı gibi maliyet arttırıcı sorunlar doğurur.

siz siz olun ucuz benzin alıcam diye daha büyük meblalar içinde boğulmayın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri