Öhlins'in nasıl bir hayvan olduğunu gösteren video'dur.
Türkiye'de yok ki alalım, anca yay satsın bizimkiler.
bizde amortisörün önemini anlamaları için pist organizasyonlarının artması gerek. drag veya rolling tarzı yarışlar yapıldığından kimse takmıyor ama rollinge kafa kafaya giden arabalar piste çıktıklarında amortisörü biraz bile iyi olan her tur%20-30 daha arayı açabilir.
amortisörün ne kadar önemli bir parça olduğunu şöyle söyleyeyim anlarsınız belki, motogp, superbike vs gibi en üst seviye yarışlarda bile amortisör kiralayan firmalar var, fiyatlarına paha biçilemiyor.
lastik çok önemli bir faktör ama amortisörünüz düzgün çalışmıyorsa en kral lastiği taksanız boş.
Slick lastik takıp, oem amortisör ve yayla piste çıkarsanız süspansiyon yüzünden arabanız keşkül, lastikleriniz de gereğinden farklı aşındığını görürsünüz. Sanayide coilover yapılan canım ülkemde değil öhlins, fk bile bulmak zor. Birde (bkz: öhlins kaç para)
Reklam olan videodur.Gerçekte nasıldır bilmem.Bazı reklamlar gerçek sonuçta.Ama şu rampa meselesi mesela,daha yavaş sürmüş te olabilirler,çok kolay demogaji yapılabilir.
Daha önce öhlins'e sahip bir otomobil kullanmış biri olarak çok da imkansız diyemediğim otomobil.
Illede ohlins olmasina gerek yok dedigim baslik.Arkadaslar eger agirlik sizin icin onemli degilse St markasini tercih edebilirsiniz.Kw coilover ile neredeyse ayni galvaniz kullanildigi icin biraz daha agir.Sahsen ben kw v2 kullaniyorum biraz inceledikten sonra cok pisman oldum st coilover almadigima.Japon araclar icin hks coiloverlarini ve tein coiloverlari onerebilirim.Hks biraz tuzludur fakat 98 yilinda uretilmis ve senelerce kullanilmis bir coiloveri 2016 senesinde en ufak sikintisi olmadan calisiyor.Tein ise kendiniz siparis edebilirsiniz street versiyonunu kullandim 700 dolar gibi bir rakama almistim ve gayet guzeldi sadece biraz sert geldi.Sertlik yumusaklik ayarli coilover konforlu olur diye dusundum fakat daha 2 kere ayarladim.
bunlar da ilginizi çekebilir