Nürburgring pisti, kısaca "Ring", Adenau, Almanya'da Köln'ün 90 km güneybatısında, Mainz'in 100 km kuzeybatısında yer alan tarihi yarış pisti. Pist birçok değişik şekilde kullanılabilmektedir. Formula 1 yarışlarının da yapıldığı GP-Strecke kısmı çok kullanılsa da orijinal pist Nordschleife (Kuzey halkası) en meşhur şeklidir. Bu haliyle pist Nürburg kalesi ve Eifel dağları etrafından dolaşmaktadır.
Otomobil markalarının kendilerini ispat etmek için bir yerlerini yırttığı pist.
Burası otomobil dünyasının hac'cıdır. Bu piste çıkan kişiler kendilerini 'hacı' diye lanse ederler.
gelecek sene 2 arkadaşımla gidip suzuki swift sport'lar ile hacı olacağım pist'tir.
tüm dünyada bizim gibi amatör otomobil severler tarafından tapılan bir pisttir. Zamanında f1 yarışlarına da ev sahipliği yapmış ama artık f1 yerini pist'çilere bırakmıştır. Orada olmak o havayı solumak için şimdiden gün saymaya başladım.
Su anda 200 km uzagimda olan yerdir ve gidemedigim icin hergun uzuldugum bir ringdir...
Fwd savaslari ileri yillarda ne hal alcaktir merakla beklemekteyim
Nam-ı diğer " Green Hell "
Üretilen her arabanın ilk olarak çıktıkları pist'tir, testleri ilk burada yapılır.
Cennet gerçekten de burasıdır.
avrupa grand prix'sine, almanya grand prix'sine ve lüksemburg grand prix'sine ev sahipliği yapan formula 1 pisti. kısaca 'ring' adıyla da anılır.
almanya'nın nürburg kasabasında bulunan pistin yapımı 2 yıl sürmüş ve 1925 yılında tamamlanmıştır.

nordschleife (kuzey halkası) bölümü 22.8 km ve südschleife (güney halkası) bölümü 7.8 km olmak üzere toplamda 30.6 km uzunluğa sahiptir. pek çok farklı şekilde kullanılabilmektedir. bunlardan gp-strecke kısmı son 10 yıldır formula 1 yarışların için kullanılsa da en meşhur kullanım şekli nordschleife'dir. bu kısım nürburg kalesi ve eiffel dağları'ndan geçer.

formula 1 tarihinin en zorlu ve en tehlikeli pisti olarak kabul edilir.
en yüksek noktasıyla en alçak noktası arasında 305 metrelik yükseklik farkı bulunmaktadır.
pilotları bir hayli zorlar bu yüzden.
yarış otomobillerinden spor otomobillere, suv'lardan aile otomobillerine firmaların satışa sunmadan önce otomobillerini denediği ve birbirinden daha hızlı olmaya çalışarak göz dağı verdiği dünyanın en zor en uzun ve en önemli yarış pisti. şu ana kadar otomobil firmaları tarafından farklı otomobillerle toplam 511 resmi tur atılan pistte belli bir ücret karşılığında siz de otomobilini deneyebilirsiniz. her resmi tur dünya genelinde otomobile prestij katar veya aşağılar. pist adından da anlaşılacağı üzere almanya'da dır.
(bkz: nurburgring)
  • / 6
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri