+Ben hep 50 liralik aldigim icin beni etkilemeyendir.
+Dur lan o baska birsey icindi.Norveç’te hava kirliliği arttı, dizel araçlar yasaklandı.

Norveç’in başkenti Oslo’da hava kirliliğinin artması sonucunda dizel araç sahibi sürücülerin trafiğe çıkması yasaklandı. Geçtiğimiz günlerde dizel araçların havayı ağır araç ve otobüslerden 10 kat daha fazla kirlettiği ortaya çıkmıştı.

Bugün uygulamaya geçen yasağın ne kadar süreceğine tam olarak karar verilmedi. Kontrole başlayan ekipler bugün trafiğe çıkan araçlar sürücülerini yasak konusunda bilgilendiriyor. Yarından itibaren trafiğe çıkan dizel araç sürücüleri 1.500 Norveç Kronu (672 TL) ceza ödeyecek.

Geçtiğimiz aylarda Paris, Meksiko, Madrid ve Atina’daki yetkililer; en geç 2025 yılında dizel araçların tamamen yasaklanacağını açıklamıştı.

Norveç Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre hava kirliliği Oslo’da her yıl 185 prematüre bebeğin ölümüne yol açıyor.


kaynak
Türkiye versiyonu (malesef): benzinli araçlar kime peşkeş çekiliyor.

Temiz bir dünya için elektrikli araçların yaygınlaşması gerektiğini bir kez daha hatırlatan, aferin Norveç'e dedirten yasak.
Elektriği temiz kaynaktan üreten bir ülke için tabii ki içten yanmalıda özellikle dizelde ısrar etmek saçmadır . Ancak Çin gibi deli fosil yakıtla elektrik üreten ülkelerde ne olacak diye sorgulatır .

Her 1 milyon elektrikli araç artışında Çin'in şu anki elektrik üretimiyle hava kirliliğinden daha fazla insan öleceği araştırmalarda vardır . Türkiye'yi düşünelim mesela Barajlarımız var peki fosil yakıt olarak kömür kullanıyor muyuz ? Kullanıyoruz tabi ki
bunlar da ilginizi çekebilir