dünya üzerinde bir ilktir.

fikir nissan'a ait değil ama başarı kesinlikle nissan'a ait.
raul escolano adlı ipanyol bir vatandaş twitter üzerinden otomobil üreticileriyle temasa geçip, "sosyal medya ortamından bana araç almam konusunda destek verin" diyor. pek çok marka arasından nissan en büyük ilgiyi gösteren oluyor. markanın avrupa’daki yetkili satıcısı antamotor, periscope yayını yaparak nissan x-trail ile ilgili tüm temel özellikleri net bir şekilde müşterisine aktarıyor ve onu etkilemeyi başarıyor. gerçi ispanyol eleman twitter üzerinden bir de anket yapmış ama onu da kazanmış nissan ve satış gerçekleşmiş.

yenilikçi satış anlamında çığır açan bir adım. bakalım daha neler duyacağız.
satış temsilcilerini işsiz bırakacak olan gelişme. aslında doğru olan da bu, gidip görmenin pek mantığı yok.
hakkındaki basın bülteni de gecikmemiştir:

--- spoiler ---
nissan yetkili satıcısı antamotor, suv segmentinde yer alan x-trail modelininin twitter üzerinden satışını gerçekleştirdi. teslimat detaylarına varıncaya kadar müşteri iletişiminin tüm aşamaları sosyal ağ üzerinden yürüten antamotor, nissan’ın beş maddelik nissan customer promise ve inovasyon taahhüdünü yerine getiren bir örneğe imza attı.

nissan, sosyal ağ platformu twitter üzerinden otomobil satan avrupa’nın ilk otomobil markası oldu. markanın avrupa’daki yetkili satıcısı antamotor, şu sıralar x-trail’inin keyfini süren müşterisi raul escolano ile iletişiminin tamamını sosyal medya platformu üzerinden gerçekleştirdi.

yetkili satıcı tarafına @escolano olarak kendini tanıtan escolano, twitter üzerinden ilk olarak #compraruncocheportwitter (twitter’dan bir otomobil satın al) hashtagi ile otomobil firmalarıyla iletişim kurmaya başladı. escolano ispanya genelindeki birçok otomobil firmasına sadece sosyal ağ kullanarak kendisine otomobil alımında destek vermeye davet etti. nissan’ın en önemli bayilerinden biri olan antamotor yeni sosyal platform periscope üzerinden yayınladığı x-trail videosuyla escolano’yu etkilemeyi başardı. periscope’a yüklenen video, araçla ilgili tüm temel özellikleri net bir şekilde veriyordu.

nissan daha sonra escolano’nun twitter üzerinden başlattığı ve yönettiği bir oylamaya dahil olarak rakip markaların ürünleriyle kıyasıya mücadele etti. oluşturulan ankette takipçilerden araçlara oy verilmesi istendi. anket 2,6 milyon etkileşim aldı. x-trail oyların yüzde 43’ünü toplayarak rakiplerini geride bıraktı ve nissan’ın satış sözleşmesini imzalamasını sağladı.

yenilikçi satın alma sürecinin ruhunu bozmamak adına x-trail’in anahtarları escolano’ya kurye ile gönderildi ve böylece satın alma işlemi de online olarak tamamlanmış oldu. aracın kendisi ise markanın ispanya merkez ofisinde müşteriye teslim edildi. teslimat ile birlikte müşteri ile satıcı ilk iletişimin başlamış olduğu tarihten bu yana geçen 2 ay sonunda ilk kez yüzü yüze gelmiş oldu.

bundan 10 yıl kadar önce otomobil satın alma aşamasında beş bayi ziyaret eden otomobil tüketicisi, günümüzde ise yetkili satıcıya otomobil satın alma amacıyla bir kez gidiyor. bu ise markaların online hizmet ve deneyimlerinin önemini daha arttırıyor. nissan bazı pazarlarda vakit sıkıntısı olan ve araçlarının servis bakımında daha şeffaf bir süreç arayan müşterilerin hayatını kolaylaştırmak üzere hizmete sunduğu ‘e-vision’ ve benzeri çözümlerle teknolojiyi yakından takip edip etkin bir şekilde kullanıyor.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri