1999 ve 2002 yılları arasında üretilmiş olan ve paul walker sayesinde ününe ün katmış olan otomobildir. sıralı 6 silindir bir 2.6 litrelik motora sahiptir, bu motora bundan önceki serilerde de rastlıyoruz zaten.

Kozo Watanabe adlı tasarımcının çizimidir kendisi, kozo'nun da en beğendiği işiymiş aynı zamanda. kendisi ülkemizde olmasa da çekik gözlülerin olduğu memleketler çok ünlü bir tasarımcı.

6 ileri manuel vites olan bu ayıcık, 1536 kilogram. gerçek bir efsane.
rb26dett motoru taşıyan godzilla , yüksek emisyonu nedeniyle abdye ihraç edilememiştir .en değerli varyasyonu 17 tane üretilen nismo z-tune'dir.bu varyasyon 2.8 litre rb26dett twin turbo ile fabrika çıkış 500 beygirdir.
R34 GT-R modeli Ocak 1999'da tanıtıldı. Geniş R33'e oranla, gövde olarak 75 mm ve aks mesafesi olarak da 55 mm daha kısaydı. Gövde sertliği üst düzeye getirilmişti ve aerodinamik sistemiyle hem soğutma hem de bastırma kuvveti elde ediyordu.

Motor R32'den RB26DETT modeldi fakat bazı iyileștirmelerle tork ve gücü artırılmış, ağırlık düşürülmüştü. Azaltılmış sürtünme oranıyla seramik turbolar sayesinde azami tork 392,0 Nm değerine ulaşmıştı.

Şasi performansı mükemmel derecede artırılmıștı ve otomobilin tamamıyla kontrol altında tutulmasını sağlıyordu. Sürüş dağılımı Attesa E-TS Pro sistemiyle yapılmaktaydı ve bu da otomobilin istenilen yöne rahatça gitmesini sağlıyordu. Direksiyon kullanımı artık 4x4'e benzemiyordu hatta efsanevi R32 ile karşılaştırıldığında, sürüş hissi sanki nesiller sonrasının bir otomobilini kullanıyormuş gibi hissettiriyordu.

Yüksek performanslı V-Spec versiyonu da, bastırma kuvveti sağlamak için karbon arka difüzör ve aktif LSD kullanan ilk seri üretim araçtı. Daha sonra bu V-Spec araç Ekim 2000'de NACA tipi hava girişli karbon kaporta ile V-Spec II'ye yükseltildi. Mayıs 2000'de Le Mans otomobillerinin süspansiyon ayarlarını kullanan yüksek konforlu M-Spec sunuldu.

Ocak 2002'de sınırlı sayıda "Nür" versiyonu üretildi ve Almanya'daki Nürburgring pistinden adını almıştı. N1 tipi RB26DETT motor ile donatılmıș özel bir modeldi.
Spor otomobil dünyasını değiştiren 2. Nesil GT-R'ların tarihi, yeni egzoz düzenlemelerinden dolayı son bulmuştu.
nismo, 19.000 kilometrenin altında 17 tane GT-R R34 satın alıp, her şeyiyle oynadıktan sonra ortaya 500 beygir , 9500 devir çeviren canavar bir RB26DETT üretmişti. 3 prototip hedefleyen Nismo , 2 tane prototiple yetinmekle kalıp toplamda 19 tane GTR-Z Tune üretti. Gövdeye de birkaç ekleme yaptıktan sonra araçları geri salan Nismo, üretilmiş en pahalı street legal GT-R'ı da doğurmuş oldu. (290.000$) Bir ara GT-R Z Tune satışa çıkarılmıştı, 500.000$ gibi uçuk bir rakamı vardı. Çok değerli bir araçtır kendileri.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri