Nissan'ın çok büyük umutlar bağladığı b segmentinde ki oyuncağıdır.

B segmenti bir otomobilden çok lüks bir iç kabin beklenemez, önemli olan tutarlı, ergonomik ve olabildiğince sessiz olmasıdır. Nissan Note bu üçünü de başarıyla sağlıyor.
Göstergeler göz alıcı ve lüks tasarlanmışlar. Eco mode’a geçtiğinizde ve ne kadar ‘ekonomik’ gittiğinize göre renkler değişiyor. Bu ayrıntı güzel düşünülmüş ve Eco Mode’un kullanımına keyif katıyor. Ortada konumlandırılan LCD ekrandan Eco Mode puanınızı görebiliyorsunuz.

Hacim ve kullanışlılık olarak Note sınıfının en iyilerinden biri. Arka koltukların ileri- geri hareket etmesi gerçekten çok işe yarıyor ve bu sayede bagaj hacmini 325 ila 411 litre arasında değiştirebiliyorsunuz. Üstelik koltuklar katlandığında ortaya çıkan bagaj hacmi Ford’un, bir üst sınıfta yer alan S-Max modelinden bile fazla. Kumaş koltuklarda ısıtma özelliğinin olması da olumlu.

Test aracımız 12 bin kilometrede olmasına rağmen kabinden hiç bir trim sesi gelmiyordu, bu da kalite olarak Nissan’ın iyi bir iş çıkarttığını gösteriyor.

Kabin genel olarak oldukça kullanışlı ve ferah yapısıyla dikkat çekiyor ve kalitesiyle de öne çıkıyor. B sınıfında yer alan bir MPV’den beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Nissan Note’ta Renault’dan tanıdığımız 1.5 dCi ünite bulunuyor. Bu ünite 90 bg güç ve 200 Nm tork üretiyor. Bu değerler otomobile yüksek performans kazandırmıyor elbet ama yetersiz olduğunu da söyleyemeyiz. 11.9 sn’lik 0-100 km/s hızlanma süresi bu tarz bir otomobil için yeterli, ayrıca şehir içindeki esneklik değerleri beklentileri karşılıyor. Bunda yüksek tork değerinin etkisi büyük.

Otomobil ‘Eco Modunda’ oldukça hantal ama bir o kadar da az yakıt tüketimi sunuyor. Yaptığımız uzun yol testinde Note 3.5 litre/100 km yakıt tüketti, sıkışık şehir için trafiğinde ise 5.2 litre/100 km yakıt tüketimi vardı. Yeni Note neredeyse bir hibrid kadar az yakıyor, yani segmentinin ilk şartını hakkıyla yerine getirdi diyebiliriz.

Sınıfındaki güçlü rakiplerine karşı, lüks sayılabilecek kabini, konforu, sürüş karakteri ve çok az olan yakıt tüketimi ile eli oldukça kuvvetli.

Kullandığımız Platinum paketin satış fiyatı 64.350 TL (kampanyalı 60.140 TL) olarak görünüyor, en büyük rakibi olan Clio’nun en dolu paketi (Icon) ise 55.000 TL’ya alıcı bekliyor. B sınıfı bir otomobil için bu fiyat farkı oldukça fazla ama Note’un Clio’dan daha geniş kabin ve donanım sunduğunu da eklemek gerek. Ayrıca yine MPV sınıfında ciddi bir rakibi olan Ford B-Max’in en üst donanımı olan 1.5 TDCi Titanium’un 56.115 TL’lik fiyatına göre de yüksek kalıyor.

Nissan Note sınıfı için lüks ve düşük yakıt tüketimine sahip olabilir ancak fiyatlandırma stratejisinin biraz daha agresif olması gerekiyor. Bu Note’un en zayıf halkası diyebiliriz.
Fiyatı haricinde segmenti için standartları belirleyen bir otomobil diyebiliriz Nissan Note hakkında...
tümünü gör
ilgili galeri