Nissan Z serisinin jdm ismi. Markanın GTR ile birlikte en köklü spor otomobil serisidir. İlk modelinden itibaren 6 silindirli motorlarıyla sürüş zevki odaklı orta seviye gt coupé olarak üretilmişlerdir. Gtr farklı karoser seçeneklerine sahip sıradan bir modelin üstüne (bkz: Nissan Skyline) geliştirmeler yapılarak üretilen bir spor otomobil iken Z doğuştan özgün çizgileriyle markanın amiral gemisi olacak bir coupé olarak tasarlanmıştır. (günümüzdeki konumlarına bakınca ne kadar da ironik değil mi..)

İlk iki nesli ile özgün çizgilerini ve uygun fiyatıyla Abd pazarında çok başarılı olmuştur. Sonraki nesilleri ile giderek teknoloji ve konfor odaklı donanımlara sahip oldukça fiyatı yükselmiş, düşük bütçeye uygun sürüş makinası arayan kitleden uzaklaşmıştır.

Nissan'dakiler durumun farkına vardıktan sonra Z33 kasa kodlu versiyon ya da bizim bildiğimiz adıyla 350Z ile reboot kararı aldılar ( tabii Renault'nun payını da göz ardı etmemek gerek). 240Z'de bulunan temel tasarım ögelerini yeniden değerlendirerek ortaya başarılı bir retro dizayn ortaya çıkardılar.

Günümüzde yerden yükseklerin engellenemeyen yükselişi ve Juke'un da markanın beklediğinden daha başarılı olması Z'nin geleceğini büyük bir tehlike altına sokuyor. Şöyle ki; Z34 kasa 2009'dan beri yollarda ve öncüsünün sahip olduğu başarıya ulaştığı pek söylenemez. Bu yüzden marka GripZ adındaki konseptle nabızları yoklamaya başladı. Murano Crosscabriolet le yaşadığı başarısızlığı Evoque'un 3kapı ve Cabrio seçenekleri aşabilirse Nissan şansını Z'yi yerden yükselterek tekrar deneyebilir.

Şahsen ben şehir içinde bu yerden yükseklerin istilasından yeterince rahatsızım, eğer "Z" mighty car mods'daki S15 Modmax gibi dönerse kendimi " World War Z" filminde gibi hissedebilirim.
tümünü gör
ilgili galeri