Japon otomobil üreticisi Nissan’ın heyecan verici spor otomobillerinden biri olan “Z” serisi otomobillerin ilk otomobili olan 240Z’ nin ilk piyasaya çıkış rengi, II. Dünya savaşından çıkan, üstüne üstlük iki atom bombası tarafından vurulan Japon toplumunun yas tutmasına itafen siyah ve beyaz olmuştur.

İsmi aslında o yıllarda çokça revaçta olan bir isimlendirme biçimi olan hayvan isimlerinden oluşturulmak isteniyor, siyah ve beyaz renk kombinasyonundan dolayı da “The Zebra” olarak tasarlanıyor. Ancak Nissan’ın en üst rütbeli yöneticilerinden olan Mr. K olarak da anılan Yutaka Katayama’nın isteği üzerine kısaltılarak “Z” haline getiriliyor. En çok bildiğimiz satışına 2003 yılında başlanan Z33 kasa kodlu 350Z’nin aslında 1999 yılında Nissan’nın %44.4 hissesine sahip olan Renault firması hayata döndürüyor. Üretilme amacı Porsche Cayman/Boxster ile pazar rekabetine katılmak.

Aslında 5 farklı paket ile satışa çıkıyor, “Grand Touring” paketli otomobillerde kart, bozukluk, harita bölmeleri dahil 11 farklı irili ufaklı saklama alanları bulunuyor. VQ35DE kodlu Nissan V6’sının güç dağıtımının çok çok mükemmel olmasıyla birlikte Society of Automotive Engineers (SAE) tarafından ödül alıyor ve arka bagajda bulunan ikonlaşmış üzerinde büyükçe “Z” harfi bulunan C tipi kule gergisi efsanevi Nissan test pilotu Hiroyoshi Kato’ nun önerisi üzerine yol tutuşunu arttırmak üzere ekleniyor.
tümünü gör
ilgili galeri