Nissan 300 zx'in devamıdır. 283 beygir - 352 Nm tork üretir.
0 - 100 km/s hızlanmasını 5.9 saniyede tamamlar. 6 ileri kemikli çok güzel bir manuel şanzımanı vardır.
Ağırlığı bir çıt fazladır, 1545 kilogramdır. Türkiye'dekiler 3-4 yıl öncesine kadar para dahi etmezken, şimdi 100.000tl barajını fazla fazla geçmiştir.
nfs underground2'nin en efsane başlangıç aracı. Türkiye'de s2k gibi yan makinesi haline gelmiştir.
3 sene önce 45 bin TL'YE 1 sene satılıkta kalan ve 1 sene sonunda satılan gri renkte aracin en son 6 haneli rakamlara el değiştirdiğini duymamla şok oldum. Vel hasıl kelam 350z'ler güzel arabadir, ama o paraları etmez..
honda s2000 gibi piyasası yükselen rwd arabalardan bir tanesidir.
Değer mi? Bence değmez ama başka alternatif olmayınca piyasa yükseliyor tabii ki.
Sesi, soluğu gidişi çok güzel olan otomobil.
Malzeme kalitesi falan çok kötüdür ama kullanan kimsenin umurunda olmaz. Sürüş dinamikleri falan çok güzeldir. 283 beygir çok değildir ama atmosferik motor oluşu yüzünden inanılmaz keyiflidir.
Japon otomobil üreticisi Nissan’ın heyecan verici spor otomobillerinden biri olan “Z” serisi otomobillerin ilk otomobili olan 240Z’ nin ilk piyasaya çıkış rengi, II. Dünya savaşından çıkan, üstüne üstlük iki atom bombası tarafından vurulan Japon toplumunun yas tutmasına itafen siyah ve beyaz olmuştur.

İsmi aslında o yıllarda çokça revaçta olan bir isimlendirme biçimi olan hayvan isimlerinden oluşturulmak isteniyor, siyah ve beyaz renk kombinasyonundan dolayı da “The Zebra” olarak tasarlanıyor. Ancak Nissan’ın en üst rütbeli yöneticilerinden olan Mr. K olarak da anılan Yutaka Katayama’nın isteği üzerine kısaltılarak “Z” haline getiriliyor. En çok bildiğimiz satışına 2003 yılında başlanan Z33 kasa kodlu 350Z’nin aslında 1999 yılında Nissan’nın %44.4 hissesine sahip olan Renault firması hayata döndürüyor. Üretilme amacı Porsche Cayman/Boxster ile pazar rekabetine katılmak.

Aslında 5 farklı paket ile satışa çıkıyor, “Grand Touring” paketli otomobillerde kart, bozukluk, harita bölmeleri dahil 11 farklı irili ufaklı saklama alanları bulunuyor. VQ35DE kodlu Nissan V6’sının güç dağıtımının çok çok mükemmel olmasıyla birlikte Society of Automotive Engineers (SAE) tarafından ödül alıyor ve arka bagajda bulunan ikonlaşmış üzerinde büyükçe “Z” harfi bulunan C tipi kule gergisi efsanevi Nissan test pilotu Hiroyoshi Kato’ nun önerisi üzerine yol tutuşunu arttırmak üzere ekleniyor.
Japonya iç pazarındaki ismi Fairlady Z'dir. Dünyanın geri kalanında ise ismi tıpkı S serilerindeki gibi 3500 cc'lik motor hacminden gelir. Yerine geçen model ise:
(bkz: Nissan 370Z)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri