1933 yılında kurulmuş japon otomotiv markası. gerçi zaman içinde yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı gerek ford, gerek renault ile ortalığa girişmiş ve daha uluslararası bir hüviyete kavuşmuş. ülkemizde en çok rastgeldiğimiz modellerinden,

(bkz: nissan micra)
Qashqai modeli ile kompakt suv segmentinin yaratıcısı olmuştur. 2000'li yılların başından itibaren ürettiği suv ve pick up'lar ile büyük gelişim göstererek, şu anki haline kavuşmuştur.
2015 yılında avrupa'da en çok satan asya markası. toplamda 715.623 araç satışı gerçekleştirmişler.

nissan qashqai, x-trail ve nissan juke gibi kompakt suv ailesi bu rekorun kırılmasında en büyük etken olmuş. elektrikli otomobil satışında da 15 bin rakamına ulaşmışlar.

seneler önce alfa romeo arna ile avrupa pazarına dalış yapan nissan ilk çalışmasından hayal kırıklığıyla ayrılmıştı. japon abiler artık adımlarını doğru atıyor gibi.
meksika milli takımı ile ana sponsorluk anlaşması imzalayan marka.

maksat kuzey amerika pazarında özellikle abd'de yaşayan hispanik denilen meksikalıları etkilemekmiş. futbol ve milliyetçilik üzerine olan tutkuları yüzünden meksikalıların gönlünü bu şekilde fethedebileceklerini düşünmüşler.

anlaşma meksika'nın senegal ile miami'de yapacakları özel bir maçla resmileşecekmiş.
otomatik park eden sandalyeler geliştirmiş teknoloji markası. elleri vurunca alkış sesine duyarlı sensörler önceden yerleştirilmiş vericilerden gelen radyo frekanslarının karşılığına doğru hareket ediyor. etkileyici. aha buradan izleyebilirsiniz.
geçtiğimiz yıl türkiye'de'te satış rekoru kırmasının ardından, 2016 için hedefi büyüterek 40.000 olarak belirleyen japon firma. bu yıl pazarın %25'ini ele geçirmeyi planlıyorlar.
geçen yılki satış rekorunu nissan qashqai'ye borçlu marka. 26 binlik satışın 17 binden fazlası qashqai imiş. sırf bu suv'a bel bağlayıp hedefi iki katına çıkarmak ne kadar mantıklı, allah bilir. qashqai'den sonraki en çok satan modeller üç binlerde dolanıyor. sağlam ve ucuz bir suv gelse rakip olarak adamların satışı olmayacak nerdeyse.
aralarında ingiltere, italya, fransa ve ispanya’nın da bulunduğu önemli pazarın da olduğu batı avrupa pazarında 2015 mali yılını rekor satış adedi ve pazar payı artışı ile kapatan japon firma. türkiye’de ise bir önceki yıla göre satışlarını %46 oranında artırırken %2,9 ile en yüksek pazar payına ulaştı.

ayrıntılar için basın bültenine göz atabilirsiniz:
--- spoiler ---
nissan, 2015 mali yılına ilişkin avrupa finansal sonuçlarını açıkladı. batı avrupa pazarında 621 bin 910 adetlik satış gerçekleştiren nissan, 2014 mali yılına göre yüzde 9,4’lük bir büyüme kaydederek 710 bin 321 adet araç satışına imza attı ve tüm zamanların en yüksek büyüme oranını kaydetti. datsun ile birlikte 2015 mali yılında 737 bin 501 adet satış gerçekleştiren nissan, avrupa satış rekoru kırdı. mart 2016’da 95 bin 720 adetlik bir satış başarısına imza atan nissan, bu sonuçla 2009 yılından bu yana altı yıl üst üste istikrarlı bir şekilde pazar payını artırdı ve istikrarlı büyümesini sürdürdü. ekim ayında faaliyetlerini bizzat yönetme kararı aldığı türkiye pazarında da hızlı bir yükselişe geçen nissan, 27 bin 916 adetlik satış ile bir önceki mali yıla oranla satışlarını yüzde 46 artırarak ülke tarihindeki en yüksek pazar payı olan yüzde 2,9 rakamına ulaştı.

2015 mali yılında satışlarını ispanya’da yüzde 19,3, almanya’da yüzde 13,2, italya’da yüzde 8,8, ingiltere’de yüzde 4,2 ve fransa yüzde 3,9 oranında artıran nissan’ın türkiye pazarı satışlarındaki artışı ise yüzde 46 gibi rekor bir oranda gerçekleşti.
--- spoiler ---
en büyük rakiplerinden mitsubishi motors'un %34'ünü 2.2 milyar dolara satın alan şirket.
nissan, bu hamlesiyle şirketin fiili kontrolünü ele almış oldu ama asıl hamle elbette yakıt tüketimi skandalıyla boğuşan ezeli rakip ebedi dost mitsubishi'yi iflastan kurtarmaktı.
Mitsubishi'den hisse almak için görüşmelere başlamış olan marka. Rakibinin batmak üzere olmasını sanırım avantajlarına çevirmeye karar vermişler.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri